Férfi 1500 méteres síkfutás az 1988. évi nyári olimpiai játékokon
Férfi 1500 méteres síkfutás a XXIV. nyári olimpián | ||||||||||
Adatok | ||||||||||
Helyszín | Olimpiai Stadion, Szöul | |||||||||
Dátum | szeptember 29. – október 1. | |||||||||
Versenyzők | 60 résztvevő 47 nemzetből | |||||||||
Érmesek | ||||||||||
| ||||||||||
|
Az 1988. évi nyári olimpiai játékokon az atlétika férfi 1500 méteres síkfutás versenyszámának selejtezőit és döntőjét szeptember 29. és október 1. között rendezték az Olimpiai Stadionban.
Rekordok
A versenyt megelőzően a következő rekordok voltak érvényben férfi 1500 méteres síkfutásban:
Világrekord | Szaíd Avíta (MAR) | 3:29,46 | Nyugat-Berlin, NSZK | 1985. augusztus 23. |
Olimpiai rekord | Sebastian Coe (GBR) | 3:32,53 | Los Angeles, USA | 1984. augusztus 11. |
A versenyen új rekord nem született.
Eredmények
Az időeredmények másodpercben értendők. A rövidítések jelentése a következő:
|
|
Előfutam
Minden futam első öt helyezettje automatikusan az elődöntőbe jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező 6 futó került tovább.
H | Név | Nemzet | E | Mj |
---|---|---|---|---|
1. futam | ||||
1. | Steve Cram | Nagy-Britannia (GBR) | 3:40,89 | Q |
2. | Steve Scott | Egyesült Államok (USA) | 3:41,57 | Q |
3. | Rémy Geoffroy | Franciaország (FRA) | 3:41,68 | Q |
4. | Joseph Chesire | Kenya (KEN) | 3:41,72 | Q |
5. | Gennaro Di Napoli | Olaszország (ITA) | 3:41,85 | Q |
6. | Marcus O’Sullivan | Írország (IRL) | 3:42,01 | q |
7. | Ari Suhonen | Finnország (FIN) | 3:43,61 | |
8. | José Luíz Barbosa | Brazília (BRA) | 3:44,46 | |
9. | Branko Zorko | Jugoszlávia (YUG) | 3:45,52 | |
10. | Mike Watson | Bermuda (BER) | 3:46,49 | |
11. | Melford Homela | Zimbabwe (ZIM) | 3:47,38 | |
12. | Hoche Yaya Aden | Dzsibuti (DJI) | 3:51,56 | |
13. | Eugénio Katombi | Angola (ANG) | 3:54,25 | |
14. | Modupe Jonah | Sierra Leone (SLE) | 3:55,15 | |
15. | Mohamed Ould Khayar | Mauritánia (MTN) | 4:12,18 | |
2. futam | ||||
1. | Kipkoech Cheruiyot | Kenya (KEN) | 3:39,98 | Q |
2. | Mark Deady | Egyesült Államok (USA) | 3:41,91 | Q |
3. | Mogens Guldberg | Dánia (DEN) | 3:42,01 | Q |
4. | Szaíd Avíta | Marokkó (MAR) | 3:42,18 | Q |
5. | Mário da Silva | Portugália (POR) | 3:42,24 | Q |
6. | Marco Rapp | Svájc (SUI) | 3:42,64 | |
7. | Dave Campbell | Kanada (CAN) | 3:42,97 | |
8. | Mohammed Szulajmán | Katar (QAT) | 3:44,43 | |
9. | Tuan Hsziu-csüan (Duan Xiuquan) | Kína (CHN) | 3:44,88 | |
10. | Pat Scammell | Ausztrália (AUS) | 3:45,21 | |
11. | Jama Mohamed Aden | Szomália (SOM) | 3:49,84 | |
12. | Ramón López | Paraguay (PAR) | 3:53,31 | |
13. | Kenneth Dzekedzeke | Malawi (MAW) | 4:02,61 | |
14. | Bernardo Elonga | Egyenlítői-Guinea (GEQ) | 4:16,40 | |
Nimley Twegbe | Libéria (LBR) | DNS | ||
3. futam | ||||
1. | Peter Rono | Kenya (KEN) | 3:37,65 | Q |
2. | Jeff Atkinson | Egyesült Államok (USA) | 3:38,33 | Q |
3. | Peter Elliott | Nagy-Britannia (GBR) | 3:38,60 | Q |
4. | Markus Hacksteiner | Svájc (SUI) | 3:39,05 | Q |
5. | Moustafa Lachaal | Marokkó (MAR) | 3:39,20 | Q |
6. | Rachid Kram | Algéria (ALG) | 3:39,90 | q |
7. | Joaquim Cruz | Brazília (BRA) | 3:40,92 | q |
8. | Mbiganyi Thee | Botswana (BOT) | 3:41,97 | q |
9. | Szpírosz Szpíru | Ciprus (CYP) | 3:42,32 | q |
10. | Gerry O’Reilly | Írország (IRL) | 3:43,23 | |
11. | Cso Csinszeng (Jo Jin-Saeng) | Dél-Korea (KOR) | 3:45,63 | |
12. | Jan Kubista | Csehszlovákia (TCH) | 3:46,41 | |
13. | Moses Zarak Khan | Fidzsi-szigetek (FIJ) | 4:03,20 | |
14. | Awad Saleh Ahmed | Észak-Jemen (YAR) | 4:03,86 | |
15. | John Siguria | Pápua Új-Guinea (PNG) | 4:07,04 | |
4. futam | ||||
1. | Jens-Peter Herold | NDK (GDR) | 3:40,87 | Q |
2. | Han Kulker | Hollandia (HOL) | 3:40,90 | Q |
3. | Steve Crabb | Nagy-Britannia (GBR) | 3:41,12 | Q |
4. | Peter Wirz | Svájc (SUI) | 3:41,26 | Q |
5. | Omer Khalifa | Szudán (SUD) | 3:41,46 | Q |
6. | Abdel Majid Moncef | Marokkó (MAR) | 3:41,73 | q |
7. | Mahmoud El-Kalboussi | Tunézia (TUN) | 3:43,72 | |
8. | Dale Jones | Antigua és Barbuda (ANT) | 3:51,22 | |
9. | Mohammed Barák ed-Dószari | Szaúd-Arábia (KSA) | 3:51,53 | |
10. | Eulucane Ndagijimana | Ruanda (RWA) | 3:51,61 | |
11. | Josep Graells | Andorra (AND) | 3:52,68 | |
12. | Zeki Öztürk | Törökország (TUR) | 3:54,26 | |
13. | Doug Consiglio | Kanada (CAN) | 3:55,31 | |
14. | Seid Gayaplé | Csád (CHA) | 3:58,46 | |
15. | Hari Bahadur Rokaya | Nepál (NEP) | 4:01,17 |
Elődöntő
Minden futam első öt helyezettje automatikusan a döntőbe jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező 2 futó került tovább.
H | Név | Nemzet | E | Mj |
---|---|---|---|---|
1. futam | ||||
1. | Kipkoech Cheruiyot | Kenya (KEN) | 3:38,09 | Q |
2. | Steve Cram | Nagy-Britannia (GBR) | 3:38,30 | Q |
3. | Peter Elliott | Nagy-Britannia (GBR) | 3:38,56 | Q |
4. | Han Kulker | Hollandia (HOL) | 3:39,06 | Q |
5. | Jeff Atkinson | Egyesült Államok (USA) | 3:39,12 | Q |
6. | Joseph Chesire | Kenya (KEN) | 3:39,17 | q |
7. | Mogens Guldberg | Dánia (DEN) | 3:39,86 | |
8. | Rémy Geoffroy | Franciaország (FRA) | 3:40,96 | |
9. | Rachid Kram | Algéria (ALG) | 3:41,39 | |
10. | Szpírosz Szpíru | Ciprus (CYP) | 3:43,49 | |
Abdel Majid Moncef | Marokkó (MAR) | DNF | ||
Peter Wirz | Svájc (SUI) | DNF | ||
Joaquim Cruz | Brazília (BRA) | DNS | ||
2. futam | ||||
1. | Steve Scott | Egyesült Államok (USA) | 3:38,20 | Q |
2. | Peter Rono | Kenya (KEN) | 3:38,25 | Q |
3. | Omer Khalifa | Szudán (SUD) | 3:38,40 | Q |
4. | Mário da Silva | Portugália (POR) | 3:38,56 | Q |
5. | Jens-Peter Herold | NDK (GDR) | 3:38,59 | Q |
6. | Marcus O’Sullivan | Írország (IRL) | 3:38,84 | q |
7. | Markus Hacksteiner | Svájc (SUI) | 3:39,18 | |
8. | Mark Deady | Egyesült Államok (USA) | 3:39,47 | |
9. | Steve Crabb | Nagy-Britannia (GBR) | 3:39,55 | |
10. | Mbiganyi Thee | Botswana (BOT) | 3:42,62 | |
11. | Gennaro Di Napoli | Olaszország (ITA) | 3:43,58 | |
12. | Moustafa Lachaal | Marokkó (MAR) | 3:45,65 | |
Szaíd Avíta | Marokkó (MAR) | DNS |
Döntő
A döntőt október 1-én rendezték.
H | Név | Nemzet | E | Mj |
---|---|---|---|---|
1 Arany | Peter Rono | Kenya (KEN) | 3:35,96 | |
2 Ezüst | Peter Elliott | Nagy-Britannia (GBR) | 3:36,15 | |
3 Bronz | Jens-Peter Herold | NDK (GDR) | 3:36,21 | |
4. | Steve Cram | Nagy-Britannia (GBR) | 3:36,24 | |
5. | Steve Scott | Egyesült Államok (USA) | 3:36,99 | |
6. | Han Kulker | Hollandia (HOL) | 3:37,08 | |
7. | Kipkoech Cheruiyot | Kenya (KEN) | 3:37,94 | |
8. | Marcus O’Sullivan | Írország (IRL) | 3:38,39 | |
9. | Mário da Silva | Portugália (POR) | 3:38,77 | |
10. | Jeff Atkinson | Egyesült Államok (USA) | 3:40,80 | |
11. | Joseph Chesire | Kenya (KEN) | 3:40,82 | |
12. | Omer Khalifa | Szudán (SUD) | 3:41,07 |
Források
- 1,500 metres, Men (angol nyelven). www.olympedia.org. (Hozzáférés: 2022. január 1.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap