Férfi 1500 méteres síkfutás az 1972. évi nyári olimpiai játékokon
Férfi 1500 méteres síkfutás a XX. nyári olimpián | ||||||||||
Adatok | ||||||||||
Helyszín | Olimpiai Stadion, München | |||||||||
Dátum | szeptember 8–10. | |||||||||
Versenyzők | 71 résztvevő 48 nemzetből | |||||||||
Érmesek | ||||||||||
| ||||||||||
|
Az 1972. évi nyári olimpiai játékokon az atlétika férfi 1500 méteres síkfutás versenyszámának selejtezőit és döntőjét szeptember 8. és szeptember 10. között rendezték az Olimpiai Stadionban.
Rekordok
A versenyt megelőzően a következő rekordok voltak érvényben férfi 1500 méteres síkfutásban:
Világrekord | James Ryun (USA) | 3:31,1 | Los Angeles, USA | 1967. július 8. |
Olimpiai rekord | Kipchoge Keino (KEN) | 3:34,9 | Mexikóváros, Mexikó | 1968. október 20. |
A versenyen új rekord nem született.
Eredmények
Az időeredmények másodpercben értendők. A rövidítések jelentése a következő:
- Q: továbbjutás helyezés alapján
- q: továbbjutás időeredmény alapján
- DNS: nem indult a futamon
Előfutam
Minden futam első négy helyezettje automatikusan az elődöntőbe jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező 2 futó került tovább.
H | Név | Nemzet | E | Mj |
---|---|---|---|---|
1. futam | ||||
1. | Thomas Wessinghage | NSZK (FRG) | 3:40,56 | Q |
2. | Dave Wottle | Egyesült Államok (USA) | 3:40,60 | Q |
3. | Jean-Pierre Dufresne | Franciaország (FRA) | 3:40,75 | Q |
4. | Brendan Foster | Nagy-Britannia (GBR) | 3:40,79 | Q |
5. | Donaldo Arza | Panama (PAN) | 3:41,73 | |
6. | Ivan Ivanov | Szovjetunió (URS) | 3:42,3 | |
7. | Mehmet Tümkan | Törökország (TUR) | 3:44,0 | |
8. | Mohammed Kászemi | Algéria (ALG) | 3:45,2 | |
9. | Daniel Andrade | Szenegál (SEN) | 3:59,2 | |
10. | Dafallah Sultan Farah | Szudán (SUD) | 4:02,9 | |
2. futam | ||||
1. | Franco Arese | Olaszország (ITA) | 3:44,0 | Q |
2. | Herman Mignon | Belgium (BEL) | 3:44,2 | Q |
3. | Bodo Tümmler | NSZK (FRG) | 3:44,5 | Q |
4. | Gerd Larsen | Dánia (DEN) | 3:44,7 | Q |
5. | John Kirkbride | Nagy-Britannia (GBR) | 3:45,3 | |
6. | Filbert Bayi | Tanzánia (TAN) | 3:45,4 | |
7. | Josef Horčic | Csehszlovákia (TCH) | 3:45,7 | |
8. | Bill Smart | Kanada (CAN) | 3:49,2 | |
Bram Wassenaar | Hollandia (HOL) | DNS | ||
Kassem Hamzé | Libanon (LIB) | DNS | ||
3. futam | ||||
1. | Shibrou Regassa | Etiópia (ETH) | 3:43,6 | Q |
2. | Szpíliosz Zaharópulosz | Görögország (GRE) | 3:43,8 | Q |
3. | Henryk Szordykowski | Lengyelország (POL) | 3:44,2 | Q |
4. | Pekka Päivärinta | Finnország (FIN) | 3:44,4 | Q |
5. | André Dehertoghe | Belgium (BEL) | 3:44,6 | |
6. | Petre Lupan | Románia (ROM) | 3:44,8 | |
7. | Mohamed Makdouf | Marokkó (MAR) | 3:48,4 | |
8. | Abdul Wahab Naser Al-Safra | Szaúd-Arábia (ARS) | 4:14,5 | |
Robert Leborgne | Franciaország (FRA) | DNS | ||
Benson Mulomba | Zambia (ZAM) | DNS | ||
4. futam | ||||
1. | Kipchoge Keino | Kenya (KEN) | 3:39,97 | Q |
2. | Rod Dixon | Új-Zéland (NZL) | 3:40,03 | Q |
3. | Gunnar Ekman | Svédország (SWE) | 3:40,40 | Q |
4. | Klaus-Peter Justus | NDK (GDR) | 3:40,44 | Q |
5. | Gianni Del Buono | Olaszország (ITA) | 3:40,78 | q |
6. | Werner Meier | Svájc (SUI) | 3:43,2 | |
7. | Muhammad Younis | Pakisztán (PAK) | 3:44,1 | |
8. | Vitus Ashaba | Uganda (UGA) | 3:45,2 | |
9. | James Ryun | Egyesült Államok (USA) | 3:51,5 | |
10. | Billy Fordjour | Ghána (GHA) | 4:08,2 | |
Jevhen Arzsanov | Szovjetunió (URS) | DNS | ||
5. futam | ||||
1. | Hailu Ebba | Etiópia (ETH) | 3:41,6 | Q |
2. | Paul-Heinz Wellmann | NSZK (FRG) | 3:41,8 | Q |
3. | Ray Smedley | Nagy-Britannia (GBR) | 3:42,1 | Q |
4. | Chris Fisher | Ausztrália (AUS) | 3:42,5 | Q |
5. | Francis Murphy | Írország (IRL) | 3:43,4 | |
6. | Byron Dyce | Jamaica (JAM) | 3:46,9 | |
7. | Cosmas Silei | Kenya (KEN) | 3:52,0 | |
8. | Jože Međimurec | Jugoszlávia (YUG) | 3:52,1 | |
9. | Harry Nkopeka | Malawi (MAW) | 4:00,9 | |
10. | Edward Kar | Libéria (LBR) | 4:21,4 | |
6. futam | ||||
1. | Pekka Vasala | Finnország (FIN) | 3:40,86 | Q |
2. | Tom Hansen | Dánia (DEN) | 3:41,08 | Q |
3. | Bob Wheeler | Egyesült Államok (USA) | 3:41,34 | Q |
4. | Haico Scharn | Hollandia (HOL) | 3:41,41 | Q |
5. | Ulf Högberg | Svédország (SWE) | 3:41,5 | q |
6. | Edgard Salvé | Belgium (BEL) | 3:42,1 | |
7. | Antonio Colón | Puerto Rico (PUR) | 3:44,6 | |
8. | Édouard Rasoanaivo | Madagaszkár (MAD) | 3:48,5 | |
9. | Jaiye Abidoye | Nigéria (NGR) | 3:48,8 | |
10. | Mohamed Aboker | Szomália (SOM) | 3:59,5 | |
7. futam | ||||
1. | Mike Boit | Kenya (KEN) | 3:42,2 | Q |
2. | Tony Polhill | Új-Zéland (NZL) | 3:42,3 | Q |
3. | Volodymyr Pantelei | Szovjetunió (URS) | 3:42,3 | Q |
4. | Jacky Boxberger | Franciaország (FRA) | 3:42,6 | Q |
5. | Mansour Guettaya | Tunézia (TUN) | 3:43,9 | |
6. | Fernando Mamede | Portugália (POR) | 3:45,1 | |
7. | Azz ed-Dín Azzúzi | Algéria (ALG) | 3:46,4 | |
8. | Ken Elmer | Kanada (CAN) | 3:46,6 | |
9. | Esaie Fongang | Kamerun (CMR) | 3:54,5 | |
10. | James Crampton | Burma (BIR) | 4:06,9 |
Elődöntő
Minden futam első három helyezettje automatikusan a döntőbe jutott. Az összesített eredmények alapján pedig a legjobb időeredménnyel rendelkező futó került tovább.
H | Név | Nemzet | E | Mj |
---|---|---|---|---|
1. futam | ||||
1. | Mike Boit | Kenya (KEN) | 3:31,34 | Q |
2. | Volodymyr Pantelei | Szovjetunió (URS) | 3:41,6 | Q |
3. | Tom Hansen | Dánia (DEN) | 3:41,6 | Q |
4. | Dave Wottle | Egyesült Államok (USA) | 3:41,6 | |
5. | Chris Fisher | Ausztrália (AUS) | 3:42,0 | |
6. | Gianni Del Buono | Olaszország (ITA) | 3:42,0 | |
7. | Thomas Wessinghage | NSZK (FRG) | 3:43,4 | |
8. | Szpíliosz Zaharópulosz | Görögország (GRE) | 3:43,5 | |
9. | Ulf Högberg | Svédország (SWE) | 3:43,6 | |
10. | Hailu Ebba | Etiópia (ETH) | 3:43,7 | |
2. futam | ||||
1. | Kipchoge Keino | Kenya (KEN) | 3:41,15 | Q |
2. | Herman Mignon | Belgium (BEL) | 3:41,7 | Q |
3. | Tony Polhill | Új-Zéland (NZL) | 3:41,8 | Q |
4. | Shibrou Regassa | Etiópia (ETH) | 3:41,9 | |
5. | Jacky Boxberger | Franciaország (FRA) | 3:42,4 | |
6. | Henryk Szordykowski | Lengyelország (POL) | 3:42,5 | |
7. | Haico Scharn | Hollandia (HOL) | 3:44,4 | |
8. | Pekka Päivärinta | Finnország (FIN) | 3:45,1 | |
9. | Ray Smedley | Nagy-Britannia (GBR) | 3:45,8 | |
10. | Bodo Tümmler | NSZK (FRG) | 3:50,0 | |
3. futam | ||||
1. | Rod Dixon | Új-Zéland (NZL) | 3:37,91 | Q |
2. | Pekka Vasala | Finnország (FIN) | 3:37,91 | Q |
3. | Brendan Foster | Nagy-Britannia (GBR) | 3:38,20 | Q |
4. | Paul-Heinz Wellmann | NSZK (FRG) | 3:38,42 | q |
5. | Gunnar Ekman | Svédország (SWE) | 3:39,44 | |
6. | Bob Wheeler | Egyesült Államok (USA) | 3:40,36 | |
7. | Franco Arese | Olaszország (ITA) | 3:41,08 | |
8. | Jean-Pierre Dufresne | Franciaország (FRA) | 3:41,6 | |
9. | Klaus-Peter Justus | NDK (GDR) | 3:44,6 | |
10. | Gerd Larsen | Dánia (DEN) | 3:59,4 |
Döntő
A döntőt szeptember 10-én rendezték.
H | Név | Nemzet | E | Mj |
---|---|---|---|---|
1 Arany | Pekka Vasala | Finnország (FIN) | 3:36,33 | |
2 Ezüst | Kipchoge Keino | Kenya (KEN) | 3:36,81 | |
3 Bronz | Rod Dixon | Új-Zéland (NZL) | 3:37,46 | |
4. | Mike Boit | Kenya (KEN) | 3:38,41 | |
5. | Brendan Foster | Nagy-Britannia (GBR) | 3:39,02 | |
6. | Herman Mignon | Belgium (BEL) | 3:39,05 | |
7. | Paul-Heinz Wellmann | NSZK (FRG) | 3:40,08 | |
8. | Volodymyr Pantelei | Szovjetunió (URS) | 3:40,24 | |
9. | Tony Polhill | Új-Zéland (NZL) | 3:41,8 | |
10. | Tom Hansen | Dánia (DEN) | 3:46,6 |
Források
- 1,500 metres, Men (angol nyelven). www.olympedia.org. (Hozzáférés: 2022. január 1.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap