Polen i olympiska sommarspelen 1980
| ||||||
Kommitté | Polens olympiska kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 1980 i Moskva | ||||||
Deltagare | 306 deltagare i 21 grenar | |||||
• Damer | 74 | |||||
• Herrar | 232 | |||||
Fanbärare | Czesław Kwieciński | |||||
| ||||||
| ||||||
Polen i olympiska sommarspelen | ||||||
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Polen i olympiska vinterspelen | ||||||
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 |
Polen deltog i de olympiska sommarspelen 1980 med en trupp bestående av 306 deltagare, 232 män och 74 kvinnor, vilka deltog i 162 tävlingar i 21 sporter. Landet slutade på tionde plats i medaljligan, med tre guldmedaljer och 32 medaljer totalt.
Medaljer
Basket
- Huvudartikel: Basket vid olympiska sommarspelen 1980
- Herrar
- Gruppspel
Lag | Poäng | Vinster | Förluster | PF | PA | PD |
---|---|---|---|---|---|---|
SFR Jugoslavien | 6 | 3 | 0 | 328 | 249 | +79 |
Spanien | 5 | 2 | 1 | 286 | 241 | +45 |
Polen | 4 | 1 | 2 | 256 | 294 | -38 |
Senegal | 3 | 0 | 3 | 196 | 282 | -86 |
Boxning
- Huvudartikel: Boxning vid olympiska sommarspelen 1980
- Herrar
Boxare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | |||
Henryk Pielesiak | Lätt flugvikt | BYE | Li Byong-Uk (PRK) L 2-3 | Gick inte vidare | |||||
Henryk Średnicki | Flugvikt | BYE | Webby Mwango (ZAM) W 5-0 | Viktor Miroshnichenko (URS) L 0-5 | Gick inte vidare | ||||
Ryszard Czerwinski | Bantamvikt | BYE | Firmin Abissi (BEN) W KO-1 | Dumitru Cipere (ROU) L 0-5 | Gick inte vidare | ||||
Krzysztof Kosedowski | Fjädervikt | BYE | Gu Young-Jo (PRK) W 5-0 | Dejan Marovic (YUG) W 4-1 | Sidnei dal Rovere (BRA) W 5-0 | Adolfo Horta (CUB) L WO | Gick inte vidare | ||
Kazimierz Adach | Lättvikt | i.u. | Bounphisith Songkhamphou (LAO) W KO-1 | Omari Golaya (TAN) W 5-0 | Florian Livadaru (ROU) W KO-1 | Ángel Herrera (CUB) L 0-5 | Gick inte vidare | ||
Bogdan Gajda | Lätt weltervikt | i.u. | Shadrach Odhiambo (SWE) L 1-4 | Gick inte vidare | |||||
Kazimierz Szczerba | Weltervikt | i.u. | Miroslav Pavlov (TCH) W KO-1 | Kebede Sahilu (ETH) W 5-0 | Ionel Budusan (ROU) W KO-1 | John Mugabi (UGA) L 2-3 | Gick inte vidare | ||
Zygmunt Gosiewski | Lätt mellanvikt | i.u. | Armando Martínez (CUB) L 0-5 | Gick inte vidare | |||||
Jerzy Rybicki | Mellanvikt | i.u. | BYE | Tarmo Uusivirta (FIN) W KO-1 | Peter Odhiambo (UGA) W 5-0 | Viktor Savchenko (URS) L INJ | Gick inte vidare | ||
Pawel Skrzecz | Lätt tungvikt | i.u. | Mohamed Bouchiche (ALG) W WO | Georgica Donici (ROU) W 4-1 | Ricardo Rojas (CUB) W 3-2 | Slobodan Kacar (YUG) L 1-4 | |||
Ludwik Denderys | Tungvikt | i.u. | William Isangura (TAN) W KO-1 | Teófilo Stevenson (CUB) L KO-3 | Gick inte vidare |
Brottning
- Huvudartikel: Brottning vid olympiska sommarspelen 1980
- Fristil
Brottare | Gren | Elimineringsomgångar | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 Resultat | Omgång 2 Resultat | Omgång 3 Resultat | Omgång 4 Resultat | Omgång 5 Resultat | Omgång 6 Resultat | Final Resultat | Placering | ||
Jan Falandys | −48 kg | Claudio Pollio (ITA) L 4-8 | Mohammad Aktar (AFG) W 23-0 | Gheorghe Raşovan (ROU) W T 1:47 | Mahabir Singh (IND) W 14-5 | Jang Se-Hong (PRK) L 8-13 | i.u. | Gick inte vidare | 4 |
Władysław Stecyk | −52 kg | Petru Ciarnău (ROU) W DQ 8:08 | Luis Ocaña (CUB) W 20-3 | Ashok Kumar (IND) W 17-3 | BYE | Lajos Szabó (HUN) W DQ 8:13 | Anatoli Beloglazov (URS) L T 0:57 | Nermedin Selimov (BUL) W 6-5 | |
Wiesław Kończak | −57 kg | Amrik Singh Gill (GBR) W 24-3 | Cris Brown (AUS) W 33-1 | Li Ho-Pyong (PRK) L 5-9 | Sergei Beloglazov (URS) L T 3:23 | i.u. | Gick inte vidare | 6 | |
Jan Szymański | −62 kg | Miho Dukov (BUL) L T 5:27 | Adnan Kudmani (SYR) W T 2:18 | Raúl Cascaret (CUB) L T 8:58 | i.u. | Gick inte vidare | 9 | ||
Stanisław Chiliński | −68 kg | Saipulla Absaidov (URS) L T 5:34 | Said Admane (ALG) W T 7:16 | Eberhard Probst (GDR) L T 7:14 | i.u. | Gick inte vidare | 12 | ||
Ryszard Ścigalski | −74 kg | Ibrahim Juma (IRQ) W T 2:45 | Isaie Tonye (CMR) W T 1:58 | Pavel Pinigin (URS) L T 7:11 | István Fehér (HUN) W DQ 6:48 | Valentin Raychev (BUL) L 4-9 | i.u. | Gick inte vidare | 5 |
Henryk Mazur | −82 kg | Ahmadjan Khashan (AFG) W DQ 7:59 | Sören Claeson (SWE) W 11-5 | Mohammad El-Oulabi (SYR) W 15-6 | Magomedkhan Aratsilov (URS) L T 5:49 | István Kovács (HUN) L 4-7 | i.u. | Gick inte vidare | 4 |
Aleksander Cichoń | −90 kg | Amadou Diop (SEN) W T 3:58 | Jean-Claude Biloa (CMR) W T 2:56 | Mick Pikos (AUS) W DQ 7:56 | Christophe Andanson (FRA) W 12-1 | BYE | Sanasar Oganisyan (URS) L 3-12 | Uwe Neupert (GDR) L 2-6 | |
Tomasz Busse | −100 kg | BYE | Satpal Singh (IND) W 18-3 | Július Strnisko (TCH) W 10-6 | Harald Büttner (GDR) L 4-4* | Ilya Mate (URS) L 2-9 | i.u. | Gick inte vidare | 5 |
Adam Sandurski | +100 kg | Arturo Díaz (CUB) W T 1:15 | Mathew Clempner (GBR) W T 1:28 | Miguel Zambrano (PER) W T 2:06 | Andrei Ianko (ROU) W T 5:01 | Soslan Andiyev (URS) L 3-6 | BYE | József Balla (HUN) L 4-4* |
- Grekisk-romersk stil
Brottare | Gren | Elimineringsomgång | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 Resultat | Omgång 2 Resultat | Omgång 3 Resultat | Omgång 4 Resultat | Omgång 5 Resultat | Omgång 6 Resultat | Final Resultat | Placering | ||
Roman Kierpacz | −48kg | Ferenc Seres (HUN) L T 1:32 | Zhaksylyk Ushkempirov (URS) L 10-13 | i.u. | Gick inte vidare | 8 | |||
Stanisław Wróblewski | −52kg | Nicu Gingă (ROU) L 6-7 | Abdulnasser El-Oulabi (SYR) W 19-6 | Lajos Rácz (HUN) L DQ 7:30 | i.u. | Gick inte vidare | 6 | ||
Józef Lipień | −57kg | Josef Krysta (TCH) W 11-5 | Georgi Donev (BUL) W T 7:17 | BYE | Gyula Molnár (HUN) W 10-4 | Mihai Boţilă (ROU) W D 8:37 | Benni Ljungbeck (SWE) W D 8:25 | Shamil Serikov (URS) L 4-11 | |
Kazimierz Lipień | −62kg | Stelios Mygiakis (GRE) L 2-4 | Lars Malmkvist (SWE) W DQ 5:29 | Panaiot Kirov (BUL) L 3-5 | i.u. | Gick inte vidare | 6 | ||
Andrzej Supron | −68kg | Sakhidad Hamidi (AFG) W DQ 5:28 | Károly Gaál (HUN) W DQ 8:27 | Buyandelgeriin Bold (MGL) W T 7:10 | Suren Nalbandyan (URS) W 4-2 | BYE | Lars-Erik Skiöld (SWE) W T 3:08 | Ştefan Rusu (ROU) L 2-3 | |
Wiesław Dziadura | −74kg | Anatoly Bykov (URS) L 5-6 | Gheorghe Minea (ROU) W 4-3 | Mikko Huhtala (FIN) W 3-7 | i.u. | Gick inte vidare | 9 | ||
Jan Dołgowicz | −82kg | Ion Draica (ROU) W D 7:06 | Jarmo Övermark (FIN) W T 2:17 | Mohammad El-Oulabi (SYR) W DQ 5:34 | Gennadi Korban (URS) L 4-11 | BYE | i.u. | Pavel Pavlov (BUL) W T 1:28 | |
'Czesław Kwieciński | −90kg | Jamtsyn Bor (MGL) W 11-3 | Frank Andersson (SWE) L 0-19 | Igor Kanygin (URS) L 2-10 | i.u. | Gick inte vidare | 11 | ||
Roman Bierła | −100kg | Svend Studsgaard (DEN) W DQ 5:58 | Georgios Pikilidis (GRE) W DQ 5:27 | Vasile Andrei (ROU) W DQ 7:24 | Refik Memišević (YUG) W 5-2 | BYE | i.u. | Georgi Raikov (BUL) L D 7:52 | |
Marek Galiński | +100 kg | Arturo Díaz (CUB) L D 7:02 | Roman Codreanu (ROU) L DQ 4:46 | i.u. | Gick inte vidare | 8 |
Bågskytte
- Huvudartikel: Bågskytte vid olympiska sommarspelen 1980
- Herrar
Bågskytt | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Totalpoäng | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Seed | Poäng | Seed | Poäng | Seed | ||
Krzysztof Włosik | Herrarnas individuella tävling | 1178 | 19 | 1232 | 4 | 2410 | 10 |
- Damer
Bågskytt | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Totalpoäng | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Seed | Poäng | Seed | Poäng | Seed | ||
Maria Szeliga | Damernas individuella tävling | 1190 | 6 | 1175 | 8 | 2365 | 7 |
Jadwiga Wilejto | 1165 | 11 | 1163 | 12 | 2328 | 11 |
Cykling
- Huvudartikel: Cykling vid olympiska sommarspelen 1980
Landsväg
Cyklist | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Jan Jankiewicz | Herrarnas linjelopp | DNF | |
Czesław Lang | 4:51:26,9 | ||
Krzysztof Sujka | 4:57:38,9 | 22 | |
Tadeusz Wojtas | 4:56:12,9 | 5 | |
Stefan Ciekański Jan Jankiewicz Czesław Lang Witold Plutecki | Herrarnas lagtempolopp | 2:04:13,8 | 4 |
Bana
- 1000m tempolopp
Cyklist | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Andrzej Michalak | Herrarnas tempolopp | 1:07,891 | 11 |
- Sprint
Cyklist | Gren | Omgång 1 | Återkval 1 | Återkvalsfinal | Omgång 2 | Återkval 2 | Omgång 3 | Återkval 3 | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid Hastighet (km/h) | Placering | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Motståndare Tid Hastighet (km/h) | Placering | ||
Benedykt Kocot | Herrarnas sprint | BYE | Tucker (AUS) L | Veldt (NED) L | Gick inte vidare |
- Förföljelse
Cyklist | Gren | Kval | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Motståndare Tid | Motståndare Tid | Motståndare Tid | Motståndare Tid | Placering | ||
Zbigniew Woźnicki | Herrarnas förföljelse | 4:53,53 | 12 | Gick inte vidare | ||||
Marek Kulesza Andrzej Michalak Janusz Sałach Zbigniew Woźnicki | Herrarnas lagförföljelse | 4:28,38 | 9 | Gick inte vidare |
Friidrott
- Huvudartikel: Friidrott vid olympiska sommarspelen 1980
- Herrar
- Bana
Idrottare | Gren | Heat | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | ||
Bohdan Bułakowski | Herrarnas 20 km gång | i.u. | 1:28:36,3 | 7 | |||||
Herrarnas 50 km gång | i.u. | DNS | |||||||
Leszek Dunecki | Herrarnas 100 meter | 10,42 | 2 Q | 10,40 | 5 | Gick inte vidare | |||
Herrarnas 200 meter | 21,30 | 2 Q | 20,87 | 3 Q | 20,82 | 3 Q | 20,68 | 6 | |
Zenon Licznerski | Herrarnas 400 meter | 21,36 | 4 Q | 21,22 | 5 | DNS | Gick inte vidare | ||
Bronisław Malinowski | Herrarnas 3 000 meter hinder | 8:29,8 | 1 Q | i.u. | 8:21,2 | 1 Q | 8:09,7 | ||
Bogusław Mamiński | 8:24,0 | 3 Q | i.u. | 8:18,8 | 3 Q | 8:19,5 | 7 | ||
Ryszard Marczak | Herrarnas maraton | i.u. | DNF | ||||||
Zbigniew Pierzynka | Herrarnas maraton | i.u. | 2:20:03 | 26 | |||||
Jerzy Pietrzyk | Herrarnas 400 meter | 47,18 | 5 | Gick inte vidare | |||||
Jan Pusty | Herrarnas 110 meter häck | 13,84 | 2 Q | i.u. | 13,81 | 4 | 13,68 | 5 | |
Stanisław Rola | Herrarnas 50 km gång | i.u. | 4:07:07 | 7 | |||||
Andrzej Sajkowski | Herrarnas maraton | i.u. | DNF | ||||||
Andrzej Stępień | Herrarnas 400 meter | 47,99 | 3 Q | 46,31 | 5 | DNS | Gick inte vidare | ||
Ryszard Szparak | Herrarnas 400 meter häck | 50,45 | 4 Q | i.u. | 50,41 | 6 | Gick inte vidare | ||
Krzysztof Wesołowski | Herrarnas 3 000 meter hinder | 8:35,6 | 4 Q | i.u. | 8:33,1 | 9 | Gick inte vidare | ||
Marian Woronin | Herrarnas 100 meter | 10,35 | 2 Q | 10,27 | 2 Q | 10,43 | 4 Q | 10,46 | 7 |
Herrarnas 200 meter | 21,63 | 1 Q | 20,97 | 2 Q | 20,75 | 3 Q | 20,81 | 7 | |
Krzysztof Zwoliński | Herrarnas 100 meter | 10,60 | 3 Q | 10,54 | 7 | Gick inte vidare | |||
Mirosław Żerkowski | Herrarnas 1 500 meter | 3:39,2 | 5 Q | i.u. | 3:48,2 | 9 | Gick inte vidare | ||
Krzysztof Zwoliński Zenon Licznerski Leszek Dunecki Marian Woronin | Herrarnas 4 x 100 meter stafett | 38,83 | 2 Q | i.u. | 38,33 | ||||
Jan Pawłowicz Jerzy Pietrzyk Adam Starostka Andrzej Stępień | Herrarnas 4 x 400 meter stafett | 3:05,8 | 4 | i.u. | Gick inte vidare |
- Fält
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distans | Placering | Distans | Placering | ||
Dariusz Adamus | Herrarnas spjutkastning | 76,82 | 15 | Gick inte vidare | |
Ireneusz Golda | Herrarnas släggkastning | 70,88 | 9 q | 73,74 | 8 |
Zdzisław Hoffmann | Herrarnas tresteg | 15,35 | 16 | Gick inte vidare | |
Stanisław Jaskułka | Herrarnas längdhopp | 8,07 | 3 Q | 8,13 | 5 |
Andrzej Klimaszewski | 7,76 | 14 | Gick inte vidare | ||
Mariusz Klimczyk | Herrarnas stavhopp | 5,40 | 1 Q | 5,55 | 10 |
Władysław Kozakiewicz | 5,40 | 5 Q | 5,78 WR | ||
Tadeusz Ślusarski | 5,40 | 2 Q | 5,65 | ||
Janusz Trzepizur | Herrarnas höjdhopp | 2,21 | 11 Q | 2,18 | 12 |
Jacek Wszola | 2,21 | 8 Q | 2,31 |
Idrottare | Gren | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 100H | DT | PV | JT | 1500 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dariusz Ludwig | Resultat | 11,35 | 7,51 | 13,22 | 2,08 | 50,55 | 15,38 | 45,82 | 4,80 | 58,38 | 4:29,70 | 7978 | 6 |
Poäng | 721 | 923 | 685 | 925 | 781 | 809 | 797 | 1005 | 741 | 591 | |||
Janusz Szczerkowski | Resultat | 11,22 | 7,38 | 14,06 | 2,00 | 49,64 | 14,57 | 44,74 | 4,90 | 45,22 | 4:44,90 | 7822 | 10 |
Poäng | 752 | 897 | 732 | 857 | 821 | 896 | 777 | 1028 | 567 | 495 |
Fäktning
- Huvudartikel: Fäktning vid olympiska sommarspelen 1980
Herrar
Individuellt
Idrottare | Event | Gruppomgång I | Gruppomgång II | Elimineringsomgång I | Elimineringsomgång II | Återkval omgång I | Återkval omgång II | Återkval Final | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Placering | Motståndare Resultat | Placering | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Lech Koziejowski | Herrarnas florett | Haertter (GDR) Harper (GBR) Betancourt Scull (CUB) | 14 Q | Romankov (URS) Pietruszka (FRA) Harper (GBR) Ganeff (BEL) Demeny (HUN) | 5 Q | Behrens (GDR) | Romankov (URS) | Gick inte vidare | Kotzmann (GER) | Pietruszka (FRA) | Smirnov (URS) Jolyot (FRA) Romankov (URS) Ruziev (URS) Kuki (ROU) | 5 |
Adam Robak | Herrarnas florett | Smirnov (URS) Szelei (HUN) Hamou (ALG) Haddad (LIB) | 5 Q | Ruziev (URS) Jolyot (FRA) Haertter (GDR) Cervi (ITA) Roca Carbonell (ESP) | 2 Q | Ruziev (URS) | Gick inte vidare | Haertter (GDR) | Szelei (HUN) | Gick inte vidare | 9 | |
Bogusław Zych | Herrarnas florett | Kuki (ROM) Behrens (GDR) Favier Sando (CUB) Al-Ahmed (KUW) | 12 Q | Smirnov (URS) Szelei (HUN) Kotzmann (GER) Gonzalez Xiques (CUB) Flament (FRA) | 16 Q | Smirnov (URS) | Gick inte vidare | Pietruszka (FRA) | Gick inte vidare | 13 |
Lag
Idrottare | Event | Elimineringsomgång | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Placering | Motståndare Resultat | Placering | Motståndare Resultat | Placering | ||
Piotr Jabłkowski Andrzej Lis Leszek Swornowski Ludomir Chronowski Mariusz Strzałka | Herrarnas lagtävling i värja | Kuba W 12-4 Sovjetunionen L 5-7 | 2 Q | Sverige W 8-6 | Rumänien W 8-4 | Frankrike L 4-8 | |
Adam Robak Lech Koziejowski Bogusław Zych Marian Sypniewski | Herrarnas lagtävling i florett | Kuwait W 15-1 Östtyskland W 9-5 | 1 Q | Ungern W 9-7 | Sovjetunionen L 7-9 | Östtyskland W 9-5 | |
Tadeusz Piguła Leszek Jabłonowski Jacek Bierkowski Andrzej Kostrzewa Marian Sypniewski | Herrarnas lagtävling i sabel | Östtyskland W 9-7 Bulgarien W 9-7 | 1 Q | Rumänien W 9-7 | Italien L 5-10 | Ungern L 6-9 | 4 |
Damer
Individuellt
Idrottare | Event | Gruppomgång I | Gruppomgång II | Elimineringsomgång I | Elimineringsomgång II | Återkval omgång I | Återkval omgång II | Återkval Final | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Placering | Motståndare Resultat | Placering | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Barbara Wysoczanska | Damernas florett | Belova (URS) 2:5 Ardeleanu (ROU) 5:4 Alfonso (CUB) 5:3 Borghs (BEL) 4:5 | 18 Q | Belova (URS) 5:0 Gaudin (FRA) 5:2 Janke (GDR) 5:0 Rodríguez (VEN) 5:3 Ferguson (AUS) 5:1 | 1 Q | Sidorova (URS) | Trinquet (FRA) | Gick inte vidare | Trinquet (FRA) 5:1 Gaudin (HUN) 2:5 Stahl (ROU) 2:5 Gaudin (FRA) 5:3 Vaccaroni (ITA) 5:0 | |||
Delfina Skąpska | Damernas florett | Gaudin (FRA) 2:5 Gilyazova (URS) 5:3 Font (CUB) 5:4 Borghs (BEL) 5:3 | 7 Q | Gilyazova (URS) 2:5 Niklaus (GDR) 5:1 Brouquier (FRA) 5:2 Font (CUB) 5:2 Moldovan (ROU) 5:3 | 4 Q | Lokšová (TCH) | Gick inte vidare | Brouquier (FRA) | Schwarczenberger (HUN) | Trinquet (FRA) | Gick inte vidare | 7 |
Jolanta Królikowska | Damernas florett | Vaccaroni (ITA) 4:5 Lokšová (TCH) 4:5 Hertramf (GDR) 1:5 Schwarczenberger (HUN) 1:5 Smith (AUS) 5:2 | 30 | Gick inte vidare | 30 |
Lag
Idrottare | Event | Elimineringsomgång | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Placering | Motståndare Resultat | Placering | Motståndare Resultat | Placering | ||
Delfina Skąpska Agnieszka Dubrawska Jolanta Królikowska Barbara Wysoczańska Kamilla Składanowska | Damernas lagtävling i florett | Ungern L 6-10 Storbritannien W 12-4 | 1 Q | Kuba W 9-7 | Sovjetunionen L 3-9 | Ungern L 7-9 | 4 |
Gymnastik
- Huvudartikel: Gymnastik vid olympiska sommarspelen 1980
Handboll
- Huvudartikel: Handboll vid olympiska sommarspelen 1980
- Herrar
- Gruppspel
Rank | Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | Poäng | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Östtyskland | 5 | 4 | 1 | 0 | 108 | 92 | 9 | X | 14:14 | 21:17 | 22:21 | 24:20 | 27:20 | |
2. | Ungern | 5 | 3 | 2 | 0 | 96 | 88 | 8 | 14:14 | X | 20:17 | 20:20 | 16:15 | 26:22 | |
3. | Spanien | 5 | 2 | 1 | 2 | 102 | 106 | 5 | 17:21 | 17:20 | X | 24:22 | 20:19 | 24:24 | |
4. | Polen | 5 | 2 | 1 | 2 | 123 | 97 | 5 | 21:22 | 20:20 | 22:24 | X | 26:12 | 34:19 | |
5. | Danmark | 5 | 1 | 0 | 4 | 96 | 104 | 2 | 20:24 | 15:16 | 19:20 | 12:26 | X | 30:18 | |
6. | Kuba | 5 | 0 | 1 | 4 | 103 | 141 | 1 | 20:27 | 22:26 | 24:24 | 19:34 | 18:30 | X |
Judo
- Huvudartikel: Judo vid olympiska sommarspelen 1980
- Men
Idrottare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Omgång 4 | Återkval 1 | Återkval 2 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Motståndare Resultat | Placering | ||
Marian Donat | Herrarnas extra lättvikt | João Fernandes Vitor De Mendonca (POR) L 0000-0100 | Gick inte vidare | ||||||
Janusz Pawłowski | Herrarnas halv lättvikt | Imre Gelencser (URS) W 0100-0000 | Gerardo Padilla (MEX) W 0010-0000 | Djibril Sambou (SEN) W 1000-0000 | Tsendiin Damdin (MGL) L 0000-0010 | BYE | Yves Delvingt (FRA) W 1000-0000 | ||
Edward Alkśnin | Herrarnas lättvikt | Anelson Guerra (URS) W 1000-0000 | Halldór Gudbjornsson (ISL) W 1000-0000 | Neil Adams (GBR) L 0000-1000 | BYE | Michael Picken (AUS) W 0010-0000 | Karl-Heinz Lehmann (GDR) L 0000-0001 | 5 | |
Jarosław Brawata | Herrarnas halv mellanvikt | Berkane Lakhdar Adda (ALG) L 0001-1000 | Gick inte vidare | ||||||
Krzysztof Kurczyna | Herrarnas mellanvikt | Marcus Carew (AUS) W 0010-0000 | Aleksandrs Jackevičs (URS) L 0000-0001 | Gick inte vidare | |||||
Dariusz Nowakowski | Herrarnas halv tungvikt | Tengiz Khubuluri (URS) L 0000-0100 | BYE | Daniel Radu (ROU) L 0000-1000 | Gick inte vidare | 9 | |||
Wojciech Reszko | Herrarnas tungvikt | BYE | Angelo Parisi (FRA) L 0000–0010 | BYE | Vladimír Kocman (TCH) L 0000-0001 | Gick inte vidare | 7 | ||
Herrarnas öppna klass | András Ozsvár (HUN) L 0000–0001 | Gick inte vidare |
Kanotsport
- Huvudartikel: Kanotsport vid olympiska sommarspelen 1980
Sprint
- Herrar
Kanotist | Gren | Heat | Återkval | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
Marek Łbik | Herrarnas C-1 500 meter | 1:55,60 | 3 Q | i.u. | BYE | 1:55,90 | 5 | ||
Herrarnas C-1 1000 meter | 4:13,34 | 5 q | i.u. | 4:20,87 | 4 | Gick inte vidare | |||
Marek Wisła Jerzy Dunajski | Herrarnas C-2 500 meter | 1:45,67 | 1 Q | i.u. | BYE | 1:45,10 | 4 | ||
Marek Dopierała Jan Pinczura | Herrarnas C-2 1000 meter | 3:58,77 | 6 q | i.u. | 3:55,99 | 3 Q | 3:53,01 | 6 | |
Grzegorz Śledziewski | Herrarnas K-1 500 meter | 1:47,17 | 3 Q | BYE | 1:47,31 | 4 | Gick inte vidare | ||
Waldemar Merk | Herrarnas K-1 1000 meter | 3:48,82 | 4 R | 3:52,27 | 3 Q | 3:58,35 | 5 | Gick inte vidare | |
Waldemar Merk Zdzisław Szubski | Herrarnas K-2 500 meter | 1:41,24 | 3 Q | BYE | 1:37,45 | 3 Q | 1:37,20 | 7 | |
Krzysztof Lepianka Andrzej Klimaszewski | Herrarnas K-2 1000 meter | 3:31,80 | 5 R | 3:33,31 | 4 | Gick inte vidare | |||
Ryszard Oborski Grzegorz Kołtan Daniel Wełna Grzegorz Śledziewski | Herrarnas K-4 1000 meter | 3:09,92 | 2 Q | i.u. | BYE | 3:16,33 | 4 |
- Damer
Kanotist | Gren | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
Ewa Kamińska-Eichler | Damernas K-1 500 meter | 1:59,75 | 1 Q | BYE | 2:01,23 | 5 | |
Ewa Kamińska-Eichler Ewa Wojtaszek | Damernas K-2 500 meter | 1:52,14 | 3 Q | BYE | 1:51,31 | 7 |
Landhockey
- Huvudartikel: Landhockey vid olympiska sommarspelen 1980
- Herrar
Lag | Spelade | W | D | L | GF | GA | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Spanien | 5 | 4 | 1 | 0 | 33 | 3 | 9 |
Indien | 5 | 3 | 2 | 0 | 39 | 6 | 8 |
Sovjetunionen | 5 | 3 | 0 | 2 | 30 | 11 | 6 |
Polen | 5 | 2 | 1 | 2 | 19 | 15 | 5 |
Kuba | 5 | 1 | 0 | 4 | 7 | 42 | 2 |
Tanzania | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 54 | 0 |
- Damer
Placering | Lag | Spelade | W | D | L | GF | GA | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Zimbabwe | 5 | 3 | 2 | 0 | 13 | 4 | 8 | |
Tjeckoslovakien | 5 | 3 | 1 | 1 | 10 | 5 | 7 | |
Sovjetunionen | 5 | 3 | 0 | 2 | 11 | 5 | 6 | |
4 | Indien | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 6 | 5 |
5 | Österrike | 5 | 2 | 0 | 3 | 6 | 11 | 4 |
6 | Polen | 5 | 0 | 0 | 5 | 0 | 18 | 0 |
Modern femkamp
- Huvudartikel: Modern femkamp vid olympiska sommarspelen 1980
- Herrar
Idrottare | Gren | Skytte (10 m luftpistol) | Fäktning (värja en stöt) | Simning (200 m fristil) | Ridning (hoppning) | Löpning (3000 m) | Totalpoäng | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Poäng | Poäng | Poäng | Poäng | ||||
Marek Bajan | Individuellt | 1100 | 844 | 890 | 1244 | 1069 | 5147 | 18 |
Jan Olesiński | 1038 | 818 | 978 | 1160 | 1225 | 5219 | 11 | |
Janusz Pyciak-Peciak | 1070 | 844 | 978 | 1172 | 1204 | 5268 | 6 | |
Marek Bajan Jan Olesiński Janusz Pyciak-Peciak | Lag | 3208 | 2506 | 2846 | 3576 | 3498 | 15634 | 4 |
Ridsport
- Huvudartikel: Ridsport vid olympiska sommarspelen 1980
Dressyr
Ryttare | Häst | Gren | Kval | Final | Totalt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | |||
Elżbieta Morciniec | Sum | Herrarnas individuella tävling i dressyr | 954 | 13 | Gick inte vidare | |||
Wanda Wąsowska | Damask | 930 | 14 | Gick inte vidare | ||||
Jozef Zagor | Helios | 1061 | 11 Q | 804 | 10 | 804 | 10 | |
Elżbieta Morciniec Wanda Wąsowska Jozef Zagor | Se ovan | Herrarnas lagtävling i dressyr | 2945 | 4 | i.u. | 2945 | 4 |
Fälttävlan
Ryttare | Häst | Gren | Dressyr | Terräng | Hoppning | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Final | ||||||||||||
Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Totalt | Placering | Straff | Placering | |||
Mirosław Szłapka | Chutor | Herrarnas individuella tävling i fälttävlan | 52,40 | 3 | 184,40 | 236,80 | 6 | 5,00 | 241,80 | 6 | 241,80 | 6 |
Jacek Wierzchowiecki | Bastion | 43,00 | 1 | 368,80 | 411,80 | 14 | 0,00 | 411,80 | 13 | 411,80 | 13 | |
Jacek Daniluk | Len | 49,20 | 2 | DQ | DNF | DNS | DNF | AC | ||||
Stanisław Jasiński | Hangar | 55,80 | 10 | DQ | DNF | DNS | DNF | AC | ||||
Mirosław Szłapka Jacek Wierzchowiecki Jacek Daniluk Stanisław Jasiński | Se ovan | Herrarnas lagtävling i fälttävlan | 144,60 | 1 | DNF | AC | DNF | AC | DNF |
Hoppning
Ryttare | Häst | Gren | Kval | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Straff | Placering | Straff | Placering | Straff | Placering | |||
Marian Kozicki | Bremen | Herrarnas individuella tävling i hoppning | 12,00 | 7 | 12,50 | 10 | 24,50 | 8 |
Jan Kowalczyk | Artemor | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 8,00 | ||
Wiesław Hartman | Norton | 4,00 | 1 | 12,00 | 8 | 16,00 | 6 | |
Marian Kozicki Jan Kowalczyk Janusz Bobik Wiesław Hartman | Se ovan | Herrarnas lagtävling i hoppning | 32,00 | 2 | 24,00 | 3 | 56,00 |
Rodd
- Huvudartikel: Rodd vid olympiska sommarspelen 1980
- Herrar
Roddare | Gren | Heat | Återkval | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
Wiesław Kujda Piotr Tobolski | Dubbelsculler | 7:01,79 | 2 R | 6:47,38 | 2 Q | i.u. | 6:39,66 | 6 | |
Andrzej Skowroński Zbigniew Andruszkiewicz Ryszard Burak Stanisław Wierzbicki | Scullerfyra | 6:27,24 | 6 R | 6:16,69 | 5 FB | i.u. | 5:58,63 | 7 | |
Mirosław Jarzembowski Mariusz Trzciński Henryk Trzciński Marek Niedziałkowski | Fyra utan styrman | 6:55,28 | 5 R | 6:30,26 | 4 FB | i.u. | 6:22,31 | 8 | |
Grzegorz Stellak Adam Tomasiak Grzegorz Nowak Ryszard Stadniuk Ryszard Kubiak | Fyra med styrman | 6:47,61 | 2 R | 6:32,28 | 1 Q | i.u. | 6:22,52 | ||
Paweł Borkowski Wiesław Kujda Grzegorz Stellak Adam Tomasiak Grzegorz Nowak Mirosław Kowalewski Ryszard Stadniuk Władysław Beszterda Ryszard Kubiak | Åtta med styrman | 6:00,43 | 3 R | 5:47,35 | 3 FB | i.u. | DNS |
- Damer
Roddare | Gren | Heat | Återkval | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
Beata Dziadura | Singelsculler | 4:02,11 | 2 Q | 3:49,06 | 3 Q | 3:51,45 | 6 |
Hanna Jarkiewicz Janina Klucznik | Dubbelsculler | 3:34,11 | 1 Q | BYE | 3:27,25 | 5 | |
Małgorzata Dłużewska Czesława Kościańska | Tvåa utan styrman | 3:56,08 | 1 Q | BYE | 3:30,95 | ||
Bogusława Kozłowska-Tomasiak Mariola Abrahamczyk Maria Kobylińska Aleksandra Kaczyńska Maria Dzieża | Scullerfyra | 3:27,95 | 3 R | 3:22,75 | 4 Q | 3:20,95 | 5 |
Urszula Niebrzydowska Ewa Lewandowska Wanda Piątkowska Beata Kamuda Jolanta Modlińska Teresa Soroka Krystyna Ambros Wiesława Kiełsznia Grażyna Różańska | Åtta med styrman | 3:25,15 | 3 R | 3:24,04 | 4 | 3:24,04 | 6 |
Segling
- Huvudartikel: Segling vid olympiska sommarspelen 1980
Seglare | Gren | Lopp | Nettopoäng | Slutlig placering | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | ||||
Ryszard Skarbinski | Finnjolle | 7 | 8 | 6 | 6 | 9 | 3 | 71,1 | 7 | |
Leon Wróbel Tomasz Stocki | 470 | 1 | 9 | 7 | 4 | 1 | 11 | 53,0 | 5 | |
Andrzej Iwinski Ludwik Raczynski | Flying Dutchman | 11 | 7 | 10 | 9 | 11 | 12 | 96,0 | 11 | |
Bogdan Kramer Jarogniew Krüger | Tornado | 9 | 9 | 9 | 9 | 8 | 9 | 89,0 | 9 | |
Tomasz Holc Zbigniew Malicki | Starbåt | 11 | 10 | 10 | 9 | DNF | 3 | 89,7 | 12 | |
Jan Bartosik Jerzy Wujecki Zdzislaw Kotla | Soling | 8 | 6 | 4 | 8 | 9 | 8 | 76,7 | 9 |
Simhopp
- Huvudartikel: Simhopp vid olympiska sommarspelen 1980
- Herrar
Hoppare | Gren | Kval | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||||
Roman Godzinski | Herrarnas 3 m | 462,48 | 19 | Gick inte vidare |
- Damer
Hoppare | Gren | Kval | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||||
Ewa Kucinska | Damernas 10 m | 308,88 | 13 | Gick inte vidare |
Källor
- Poland at the 1980 Moskva Summer Games. Sports Reference. Läst 30 maj 2015.
|
|