Mistrzostwa Azji U-17 w Piłce Nożnej 2023
2023 AFC U17 Asian Cup | |||
| |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Tajlandia | ||
---|---|---|---|
Termin | 15 czerwca – 2 lipca | ||
Liczba drużyn | 16 (z 1 konfederacji) | ||
Stadiony | 4 (w 4 miastach) | ||
Mistrz | |||
Statystyki turnieju | |||
Mecze | 31 | ||
Strzelone gole | 98 (3,16 na mecz) | ||
Król strzelców | Gaku Nawata | ||
Najlepszy zawodnik | Gaku Nawata |
Mistrzostwa Azji do lat 17 w piłce nożnej 2023 – dziewiętnasty turniej mistrzostw Azji U-17 w piłce nożnej. Po raz czwarty wydarzenie to rozgrywane było w Tajlandii. Rozpoczęło się ono 15 czerwca, a zakończyło 2 lipca 2023 roku.
W turnieju mogli wystąpić jedynie zawodnicy, którzy spełniali wymagania dotyczące wieku.
Zakwalifikowane zespoły
Do finałowego turnieju zakwalifikowało się 16 drużyn. Oprócz Tajlandii, która miała zapewniony start jako gospodarz, 15 innych zespołów uzyskało kwalifikację poprzez eliminacje[1].
Reprezentacja | Sposób kwalifikacji | Ostatni występ w ME U-19 | Najlepszy wynik w ME U-19 | Wynik |
---|---|---|---|---|
Tajlandia U-17 | gospodarz | 2018 | Mistrzostwo (1998) | Ćwierćfinał |
Japonia U-17 | Zwycięzca Grupy A | 2018 | Mistrzostwo (1994, 2006, 2018) | Mistrz |
Malezja U-17 | Zwycięzca Grupy B | 2018 | Ćwierćinał (2014) | Faza Grupowa |
Katar U-17 | Zwycięzca Grupy C | 2014 | Mistrzostwo (1990) | Faza Grupowa |
Arabia Saudyjska U-17 | Zwycięzca Grupy D | 2016 | Mistrzostwo (1985, 1988) | Ćwierćfinał |
Jemen U-17 | Zwycięzca Grupy E | 2018 | II miejsce (2002) | Ćwierćfinał |
Wietnam U-17 | Zwycięzca Grupy F | 2018 | IV miejsce (2000) | Faza Grupowa |
Australia U-17 | Zwycięzca Grupy G | 2018 | Półfinał (2010, 2014, 2018) | Ćwierćfinał |
Tadżykistan U-17 | Zwycięzca Grupy H | 2018 | II miejsce (2018) | Faza Grupowa |
Iran U-17 | Zwycięzca Grupy I | 2018 | Mistrzostwo (2008) | Półfinał |
Uzbekistan U-17 | Zwycięzca Grupy J | 2016 | Mistrzostwo (2012) | Półfinał |
Korea Południowa U-17 | Klasyfikacja 2. miejsc | 2018 | Mistrzostwo (1986, 2002) | II miejsce |
Chiny U-17 | Klasyfikacja 2. miejsc | 2014 | Mistrzostwo (1992, 2004) | Faza Grupowa |
Afganistan U-17 | Klasyfikacja 2. miejsc | 2018 | Faza Grupowa (2018) | Faza Grupowa |
Indie U-17 | Klasyfikacja 2. miejsc | 2018 | Ćwierćfinał (2002, 2018) | Faza Grupowa |
Tajlandia U-17 | Klasyfikacja 2. miejsc | 2018 | Mistrzostwo (1998) | Ćwierćfinał |
Laos U-17 | Klasyfikacja 2. miejsc | 2012 | Faza Grupowa (2004, 2012) | Faza Grupowa |
Miasta i stadiony
Cztery stadiony w czterech miastach były gospodarzami turnieju.[2]
Bangkok | Chon Buri |
---|---|
Stadion Narodowy Rajamangala | Chonburi Stadium |
Pojemność: 49 749 | Pojemność: 8 680 |
Rangsit | Pathum Thani |
Thammasat Stadium | BG Stadium |
Pojemność: 25 000 | Pojemność: 10 114 |
Sędziowie
Konfederacja | Sędzia | Sędziowane mecze |
---|---|---|
AFC | Ahmed Al-Ali | Malezja U-17 0:3 Tajlandia U-17 (faza grupowa) Korea Południowa U-17 0:2 Iran U-17 (faza grupowa) Arabia Saudyjska U-17 0:2 Uzbekistan U-17 (ćwierćfinał) |
Ahmed Eisa Mohamed Darwish | Chiny U-17 3:5 Australia U-17 (faza grupowa) | |
Ali Reda | Iran U-17 6:1 Afganistan U-17 (faza grupowa) Wietnam U-17 0:4 Japonia U-17 (faza grupowa) Afganistan U-17 0:4 Katar U-17 (faza grupowa) | |
Jong-hyuk Kim | Tajlandia U-17 2:1 Laos U-17 (faza grupowa) Arabia Saudyjska U-17 2:1 Tadżykistan U-17 (faza grupowa) Wietnam U-17 0:1 Uzbekistan U-17 (faza grupowa) Iran U-17 0:0 (k.4:2) Jemen U-17 (ćwierćfinał) | |
Mongkolchai Pechsri | Japonia U-17 1:1 Uzbekistan U-17 (faza grupowa) Arabia Saudyjska U-17 3:0 Chiny U-17 (faza grupowa) Japonia U-17 3:1 Australia U-17 (ćwierćfinał) | |
Nasrullo Kabirov | Indie U-17 1:1 Wietnam U-17 (faza grupowa) Malezja U-17 2:1 Laos U-17 (faza grupowa) Japonia U-17 8:4 Indie U-17 (faza grupowa) Iran U-17 0:3 Japonia U-17 (półfinał) | |
Omar Mubarak Al-Yaqoubi | Australia U-17 0:2 Arabia Saudyjska U-17 (faza grupowa) Katar U-17 0:0 Iran U-17 (faza grupowa) | |
Payam Heydari | Jemen U-17 4:0 Malezja U-17 (faza grupowa) | |
Pranjal Banerjee | Tadżykistan U-17 1:1 Chiny U-17 (faza grupowa) Tajlandia U-17 1:0 Jemen U-17 (faza grupowa) Korea Południowa U-17 1:0 Uzbekistan U-17 (faza grupowa) | |
Rustam Lutfullin | Laos U-17 1:2 Jemen U-17 (faza grupowa) | |
Thoriq Alkatiri | Afganistan U-17 0:4 Korea Południowa U-17 (faza grupowa) Tadżykistan U-17 0:2 Australia U-17 (faza grupowa) | |
Yinhao Shen | Korea Południowa U-17 6:1 Katar U-17 (faza grupowa) Uzbekistan U-17 1:0 Indie U-17 (faza grupowa) Tajlandia U-17 1:4 Korea Południowa U-17 (ćwierćfinał) |
Faza grupowa
Na podstawie[3]:
- Legenda
Awans do fazy pucharowej. | |
Odpadnięcie z turnieju. |
Gdy dwie lub więcej drużyn zakończy fazę grupową z taką samą liczbą punktów, o kolejności w tabeli decyduje:
- bilans bramkowy
- liczba goli zdobytych w fazie grupowej;
- punkty zdobyte w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- różnica bramek w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- zdobyte bramki w meczach pomiędzy danymi drużynami;
- klasyfikacja fair play;
- losowanie.
Pogrubieniem oznaczono drużyny, które wywalczyły awans do 1/8 finału.
Grupa A
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tajlandia U-17 | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 |
Jemen U-17 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 |
Malezja U-17 | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 8 | -6 |
Laos U-17 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 6 | -3 |
15 czerwca 2023 12:00 CET | Jemen U-17 | 4:0 (2:0) Raport | Malezja U-17 | Thammasat Stadium, Rangsit Sędzia: Payam Heydari |
15 czerwca 2023 14:00 CET | Tajlandia U-17 Buranajutanon 12' Kongmeng 90+5' | 2:1 (1:1) Raport | Laos U-17 26' Phanthavong | BG Stadium, Pathum Thani Sędzia: Jong-hyuk Kim |
18 czerwca 2023 12:00 CET | Laos U-17 Panyavong 55' | 1:2 (0:1) | Jemen U-17 28' Qasem 75' (k) Al-Turaiqi | Thammasat Stadium, Rangsit Sędzia: Rustam Lutfullin |
18 czerwca 2023 14:00 CET | Malezja U-17 | 0:3 (0:1) | Tajlandia U-17 45+2' Lekkun 54' Choklap 78' Kongmeng | BG Stadium, Pathum Thani Sędzia: Ahmed Al-Ali |
21 czerwca 2023 14:00 CET | Tajlandia U-17 Lomnak 90+5' | 1:0 (0:0) | Jemen U-17 | BG Stadium, Pathum Thani Sędzia: Pranjal Banerjee |
21 czerwca 2023 14:00 CET | Malezja U-17 Disa 43', 77' | 2:1 (1:1) | Laos U-17 12' Keohanam | Thammasat Stadium, Rangsit Sędzia: Nasrullo Kabirov |
Grupa B
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Iran U-17 | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7 |
Korea Południowa U-17 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 3 | +7 |
Afganistan U-17 | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 11 | -8 |
Katar U-17 | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | -6 |
16 czerwca 2023 14:00 CET | Korea Południowa U-17 Kim 12' (k), 46', 60' Back 20', 55' Yun 31' | 6:1 (3:1) | Katar U-17 15' Babiker | BG Stadium, Pathum Thani Sędzia: Yinhao Shen |
16 czerwca 2023 16:00 CET | Iran U-17 Nafari 28' Gholizadeh 32' (k), 51' Taheri 45+4', 48' Ghandipouri 89' | 6:1 (3:1) Raport | Afganistan U-17 36' Niazi | Rajamangala Stadium, Bangkok Widzów: 73 Sędzia: Ali Reda |
19 czerwca 2023 14:00 CET | Afganistan U-17 | 0:4 (0:3) | Korea Południowa U-17 | BG Stadium, Pathum Thani Sędzia: Thoriq Alkatiri |
19 czerwca 2023 16:00 CET | Katar U-17 | 0:0 | Iran U-17 | Rajamangala Stadium, Bangkok Sędzia: Omar Mubarak Al-Yaqoubi |
22 czerwca 2023 16:00 CET | Korea Południowa U-17 | 0:2 (0:2) Raport | Iran U-17 18' Andarz 19' Sadeghi | BG Stadium, Pathum Thani Sędzia: Ahmed Al-Ali |
22 czerwca 2023 16:00 CET | Afganistan U-17 Hotak 18', 40' | 2:1 (2:1) Raport | Katar U-17 26' Al-Shaaibi | Rajamangala Stadium, Bangkok Sędzia: Ali Reda |
Grupa C
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Arabia Saudyjska U-17 | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 |
Australia U-17 | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 |
Tadżykistan U-17 | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 |
Chiny U-17 | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 9 | -5 |
16 czerwca 2023 12:00 CET | Australia U-17 | 0:2 (0:0) Raport | Arabia Saudyjska U-17 56' Al-Bishri 86' Al-Jadaani | Chonburi Stadium, Chon Buri Sędzia: Omar Mubarak Al-Yaqoubi |
16 czerwca 2023 16:00 CET | Tadżykistan U-17 Gafurov 36' | 1:1 (1:1) Raport | Chiny U-17 6' Wang | Chonburi Stadium, Chon Buri Widzów: 373 Sędzia: Pranjal Banerjee |
19 czerwca 2023 12:00 CET | Chiny U-17 Wang 14', 62' Kuai 45+7' | 3:5 (2:4) | Australia U-17 9', 18' Irankunda 12' De Abreu 25' Glasson 90+8' Amanatidis | Chonburi Stadium, Chon Buri Sędzia: Ahmed Eisa Mohamed Darwish |
19 czerwca 2023 16:00 CET | Arabia Saudyjska U-17 Haji 63', 90' | 2:0 (0:0) | Tadżykistan U-17 | Chonburi Stadium, Chon Buri Sędzia: Jong-hyuk Kim |
22 czerwca 2023 12:00 CET | Arabia Saudyjska U-17 Al-Muwallad 45' Al-Bishri 79' Al-Yuhaybi 90+2' | 3:0 (1:0) Raport | Chiny U-17 | Chonburi Stadium, Chon Buri Sędzia: Mongkolchai Pechsri |
22 czerwca 2023 12:00 CET | Tadżykistan U-17 | 0:2 (0:0) Raport | Australia U-17 64' Bennie 90+9' Amanatidis | Rajamangala Stadium, Bangkok Sędzia: Thoriq Alkatiri |
Grupa D
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Japonia U-17 | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 13 | 5 | +8 |
Uzbekistan U-17 | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 |
Indie U-17 | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 10 | -5 |
Wietnam U-17 | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 |
17 czerwca 2023 12:00 CET | Japonia U-17 Michiwaki 8' | 1:1 (1:0) Raport | Uzbekistan U-17 83' Saidov | Rajamangala Stadium, Bangkok Sędzia: Mongkolchai Pechsri |
17 czerwca 2023 14:00 CET | Indie U-17 Thokchom 69' | 1:1 (0:1) Raport | Wietnam U-17 44' Le Dinh | Thammasat Stadium, Rangsit Sędzia: Nasrullo Kabirov |
20 czerwca 2023 12:00 CET | Wietnam U-17 | 0:4 (0:1) | Japonia U-17 2' Michiwaki 59', 74' Mochizuki 66' Sato | Rajamangala Stadium, Bangkok Sędzia: Ali Reda |
20 czerwca 2023 14:00 CET | Uzbekistan U-17 Reimov 81' | 1:0 (0:0) | Indie U-17 | Thammasat Stadium, Rangsit Sędzia: Yinhao Shen |
23 czerwca 2023 14:00 CET | Japonia U-17 Kawamura 13' Nawata 41', 45' Nagano 52' Mochizuki 54' Nakajima 74' Yamaguchi 90+6' Sugiura 90+8' | 8:4 (3:0) Raport | Indie U-17 | Rajamangala Stadium, Bangkok Sędzia: Nasrullo Kabirov |
23 czerwca 2023 14:00 CET | Wietnam U-17 | 0:1 (0:1) Raport | Uzbekistan U-17 25' Shodiboyev | Thammasat Stadium, Rangsit Sędzia: Jong-hyuk Kim |
Faza pucharowa
W fazie pucharowej uczestniczyć będzie 8 zespołów, które awansowały z fazy grupowej. Zagrają one w ćwierćfinałach. Rozegrane zostaną półfinały. Zwycięzcy tych spotkań zagrają o tytuł mistrzowski. W każdym ze spotkań fazy pucharowej mecz zakończony w regulaminowym czasie remisem musi być rozstrzygnięty poprzez trzydziestominutową dogrywkę. Jeżeli wynik nadal pozostanie nierozstrzygnięty, następuje seria rzutów karnych.
UWAGA: W nawiasach podane są wyniki po rzutach karnych.
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||
25 czerwca 2023 16:00 | ||||||||||
Tajlandia U-17 | 1 | |||||||||
29 czerwca 2023 12:00 | ||||||||||
Korea Południowa U-17 | 4 | |||||||||
Korea Południowa U-17 | 1 | |||||||||
26 czerwca 2023 16:00 | ||||||||||
Uzbekistan U-17 | 0 | |||||||||
Arabia Saudyjska U-17 | 0 | |||||||||
2 lipca 2023 14:00 | ||||||||||
Uzbekistan U-17 | 2 | |||||||||
Korea Południowa U-17 | 0 | |||||||||
25 czerwca 2023 12:00 | ||||||||||
Japonia U-17 | 3 | |||||||||
Iran U-17 | 1 (4) | |||||||||
29 czerwca 2023 16:00 | ||||||||||
Jemen U-17 | 1 (2) | |||||||||
Iran U-17 | 0 | |||||||||
26 czerwca 2023 12:00 | ||||||||||
Japonia U-17 | 3 | |||||||||
Japonia U-17 | 3 | |||||||||
Australia U-17 | 1 | |||||||||
Ćwierćfinały
25 czerwca 2023 12:00 CET | Iran U-17 | 0:0 k. 4:2 Raport | Jemen U-17 | Thammasat Stadium, Rangsit Sędzia: Jong-hyuk Kim |
Rzuty karne | ||||
Irfan Darvishaali Hesam Nafari Esmaeil Gholizadeh Mohammad Asgari Nima Andarz | Anwar Al-Turaiqi Haitham Al-Salami Essam Ali Ramdam Abdulrahman Abdulnabi |
25 czerwca 2023 16:00 CET | Tajlandia U-17 Buranajutanon 16' | 1:4 (1:2) Raport | Korea Południowa U-17 4' Kang 36' Kim 69' Yun 84' Kim | BG Stadium, Pathum Thani Sędzia: Yinhao Shen |
26 czerwca 2023 12:00 CET | Japonia U-17 Nawata 10' Michiwaki 23' Takaoka 74' | 3:1 (2:0) Raport | Australia U-17 62' Irankunda | BG Stadium, Pathum Thani Sędzia: Mongkolchai Pechsri |
26 czerwca 2023 16:00 CET | Arabia Saudyjska U-17 | 0:2 (0:0) Raport | Uzbekistan U-17 | Thammasat Stadium, Rangsit Sędzia: Ahmed Al-Ali |
Półfinały
25 czerwca 2023 12:00 CET | Iran U-17 | 0:3 (0:2) | Japonia U-17 10' Yada 25' Mochizuki 74' Sato | Thammasat Stadium, Rangsit Sędzia: Nasrullo Kabirov |
25 czerwca 2023 16:00 CET | Korea Południowa U-17 Back 31' | 1:0 (1:0) Raport | Uzbekistan U-17 | BG Stadium, Pathum Thani Sędzia: Pranjal Banerjee |
Finał
2 lipca 2023 14:00 CET | Korea Południowa U-17 | 0:3 (0:1) Raport | Japonia U-17 45+1', 66' Nawata 90+6' Michiwaki | BG Stadium, Pathum Thani Sędzia: Mongkolchai Pechsri |
MISTRZ AZJI U-17 2023
Japonia CZWARTY TYTUŁ
Strzelcy
Bramki z serii rzutów karnych nie są wliczane do klasyfikacji strzelców.
5 goli
- Gaku Nawata
4 gole
- Yutaka Michiwaki
- Kohei Mochizuki
- Myung-jun Kim
- Do-young Yun
3 gole
- Nestory Irankunda
- Yudong Wang
2 gole
- Habibullah Hotak
- Nawaf Al-Bishri
- Talal Haji
- Nathan Amanatidis
- Esmaeil Gholizadeh
- Kasra Taheri
- Ryunosuke Sato
- Anwar Al-Turaiqi
- Adel Abbas Qasem
- In-woo Back
- Dainei Disa
- Dutsadee Buranajutanon
- Chanothai Kongmeng
1 gol
- Hakim Khan Niazi
- Nawaf Al-Jadaani
- Mohammed Kamal Al-Muwallad
- Amar Al-Yuhaybi
- Daniel Bennie
- Giovanni De Abreu
- Mitchell Glasson
- Jiwen Kuai
- Danny Meitei
- Mukul Panwar
- Korou Singh
- Malemngamba Singh Thokchom
- Nima Andarz
- Reza Ghandipour
- Hesam Nafari
- Mahan Sadeghi
- Gakuto Kawamura
- Shuto Nagano
- Yotaro Nakajima
- Shungo Sugiura
- Rento Takaoka
- Ryunosuke Yada
- Gota Yamaguchi
- Abdulrahman Abdulnabi
- Khalid Atiyaq Al-Shaaibi
- Nasser Adil Babiker
- Min-woo Kang
- Hyun-min Kim
- Hyun-sub Lim
- Sayfon Keohanam
- Phousomboun Panyavong
- Peter Phanthavong
- Masrur Gafurov
- Chanasorn Choklap
- Pacharaphol Lekkun
- Tanakrit Lomnak
- Dilshod Akhmadaliev
- Mukhammedali Reimov
- Amir Saidov
- Shodiyor Shodiboyev
- Long Vu Le Dinh
Gole samobójcze
- Mansoor Noorzai (dla Korei Południowej)
- Mahmoud Al-Burayh (dla Uzbekistanu)
- Daiki Miyagawa (dla Indii)
- Adib Ibrahim (dla Jemenu)
Hat-tricki
- Myung-jun Kim (przeciwko Katarowi)
Klasyfikacja końcowa
Miejsce | Reprezentacja | Punkty | Bramki +/− | Bramki zdobyte |
---|---|---|---|---|
Strefa medalowa | ||||
Japonia U-17 | 16 | +16 | 22 | |
Korea Południowa U-17 | 12 | +8 | 15 | |
Iran U-17 | 10 | +4 | 9 | |
Uzbekistan U-17 | 10 | +4 | 5 | |
Wyeliminowane w ćwierćfinałach | ||||
5. | Arabia Saudyjska U-17 | 9 | +7 | 7 |
6. | Tajlandia U-17 | 9 | +5 | 6 |
7. | Jemen U-17 | 6 | +4 | 6 |
8. | Australia U-17 | 6 | +2 | 7 |
Wyeliminowane w fazie grupowej | ||||
9. | Malezja U-17 | 3 | -6 | 2 |
10. | Afganistan U-17 | 3 | -8 | 3 |
11. | Tadżykistan U-17 | 1 | -4 | 1 |
12. | Indie U-17 | 1 | -5 | 5 |
13. | Chiny U-17 | 1 | -5 | 4 |
14. | Wietnam U-17 | 1 | -5 | 1 |
15. | Katar U-17 | 1 | -6 | 2 |
16. | Laos U-17 | 0 | -3 | 3 |
Nagrody indywidualne
- Najlepszy strzelec - Gaku Nawata[4]
- Najlepszy piłkarz - Gaku Nawata[4]
- Najlepszy bramkarz - Wataru Goto[5]
Przypisy
- ↑ Football Live Score - Sofascore [online], www.sofascore.com [dostęp 2023-06-29] .
- ↑ AFC U17 Asian Cup Fixtures [online], the-AFC [dostęp 2023-06-15] (ang.).
- ↑ 2023 UEFA Under-19 Euro - Grupy i kolejki [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2023-05-28] (pol.).
- ↑ a b Nawata takes MVP, Cremo Top Goalscorer Awards [online], the-AFC [dostęp 2023-07-02] (ang.).
- ↑ Goto crowned Best Goalkeeper [online], the-AFC [dostęp 2023-07-02] (ang.).
Linki zewnętrzne
- Strona na the-afc.com