Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 1989
| |||
Data | 14–19 marca 1989 | ||
---|---|---|---|
Miejscowość | Paryż | ||
Organizator | |||
Liczba konkurencji | 4 | ||
Zwycięzcy | |||
Soliści | Kurt Browning | ||
Solistki | |||
Pary sportowe | Jekatierina Gordiejewa | ||
Pary taneczne | Marina Klimowa | ||
|
Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 1989 – zawody mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 14 do 19 marca w hali Palais Omnisports de Paris-Bercy w Paryżu.
Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych. W trakcie konkurencji solistów Kanadyjczyk Kurt Browning, który zdobył złoty medal, jako pierwszy mężczyzna w historii wykonał poczwórny skok. Japonka Midori Itō, również złota medalistka, została pierwszą kobietą, która wykonała potrójnego axla w trakcie oficjalnych zawodów ISU. Solista Grzegorz Filipowski wywalczył dla Polski pierwszy, historyczny medal mistrzostw świata.
Klasyfikacja medalowa
Lp. | Reprezentacja | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | ZSRR | 2 | 1 | 1 | 4 |
2 | Kanada | 1 | 1 | 0 | 2 |
3 | Japonia | 1 | 0 | 0 | 1 |
4 | Stany Zjednoczone | 0 | 1 | 1 | 2 |
5 | Niemcy | 0 | 1 | 0 | 1 |
6 | Francja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Polska | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wyniki
Soliści
Poz. | Zawodnik | Reprezentacja | Punkty[1] | CF | OP | FS |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kurt Browning | Kanada | 3,6 | 5 | 1 | 1 |
2 | Christopher Bowman | Stany Zjednoczone | 5,8 | 4 | 2 | 3 |
3 | Grzegorz Filipowski | Polska | 6,2 | 3 | 5 | 2 |
4 | Aleksandr Fadjew | ZSRR | 6,2 | 1 | 3 | 4 |
5 | Petr Barna | Czechosłowacja | 10,2 | 7 | 4 | 5 |
6 | Wiktor Petrenko | ZSRR | 10,4 | 2 | 6 | 6 |
7 | Daniel Doran | Stany Zjednoczone | 16,0 | 6 | 11 | 7 |
8 | Oliver Höner | Szwajcaria | 18,0 | 10 | 10 | 8 |
9 | Michael Slipchuk | Kanada | 19,4 | 13 | 7 | 10 |
10 | Cameron Medhurst | Australia | 20,8 | 11 | 9 | 11 |
11 | Makoto Kano | Japonia | 21,0 | 18 | 8 | 9 |
12 | Daniel Weiss | Niemcy Zachodnie | 25,2 | 9 | 16 | 12 |
13 | Axel Médéric | Francja | 26,0 | 12 | 12 | 14 |
14 | Dmitrij Gromow | ZSRR | 27,6 | 14 | 15 | 13 |
15 | András Száraz | Węgry | 31,8 | 15 | 13 | 18 |
16 | Mirko Eichhorn | NRD | 33,2 | 20 | 17 | 15 |
17 | Ralph Burghart | Austria | 34,6 | 8 | 19 | 20 |
18 | Alessandro Riccitelli | Włochy | 34,8 | 17 | 20 | 16 |
19 | Peter Johansson | Szwecja | 35,0 | 19 | 14 | 19 |
20 | Henrik Walentin | Dania | 37,0 | 23 | 18 | 17 |
Nie awansowali do programu dowolnego | ||||||
21 | Christian Newberry | Wielka Brytania | NQ | 16 | 25 | NQ |
22 | Jung Sung-il | Korea Południowa | NQ | 22 | 21 | NQ |
23 | Iwo Svec | Niemcy Zachodnie | NQ | 21 | 23 | NQ |
24 | Oula Jääskeläinen | Finlandia | NQ | 25 | 22 | NQ |
25 | David Liu | Chińskie Tajpej | NQ | 26 | 24 | NQ |
26 | Boyko Aleksiev | Bułgaria | NQ | 24 | 26 | NQ |
27 | Alexandre Geers | Belgia | NQ | 27 | 27 | NQ |
WD | Ricardo Olavarrieta | Meksyk | DNF | 28 | DNF |
Solistki
Poz. | Zawodniczka | Reprezentacja | Punkty[2] | CF | OP | FS |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Midori Itō | Japonia | 4,0 | 6 | 1 | 1 |
2 | Claudia Leistner | Niemcy Zachodnie | 4,2 | 1 | 3 | 2 |
3 | Jill Trenary | Stany Zjednoczone | 5,0 | 2 | 2 | 3 |
4 | Patricia Neske | Niemcy Zachodnie | 11,6 | 5 | 6 | 6 |
5 | Natalija Lediedewa | ZSRR | 11,6 | 3 | 4 | 8 |
6 | Kristi Yamaguchi | Stany Zjednoczone | 11,8 | 12 | 5 | 4 |
7 | Evelyn Großmann | NRD | 16,6 | 14 | 10 | 5 |
8 | Natalija Gorbienko | ZSRR | 17,4 | 4 | 8 | 11 |
9 | Beatrice Gelmini | Włochy | 18,6 | 11 | 7 | 10 |
10 | Surya Bonaly | Francja | 18,8 | 16 | 9 | 7 |
11 | Karen Preston | Kanada | 22,4 | 17 | 11 | 9 |
12 | Simone Lang | NRD | 23,8 | 10 | 13 | 12 |
13 | Yvonne Pokorny | Austria | 27,0 | 9 | 14 | 15 |
14 | Tamara Téglássy | Węgry | 28,8 | 13 | 16 | 14 |
15 | Junko Yaginuma | Japonia | 29,2 | 15 | 12 | 16 |
16 | Charlene Wong | Kanada | 29,2 | 8 | 15 | 17 |
17 | Željka Čižmešija | Jugosławia | 34,2 | 7 | 19 | 20 |
18 | Yvonne Gómez | Hiszpania | 34,6 | 24 | 20 | 13 |
19 | Helene Persson | Szwecja | 37,2 | 21 | 18 | 18 |
20 | Petra Vonmoos | Szwajcaria | 38,0 | 22 | 17 | 19 |
Nie awansowały do programu dowolnego | ||||||
21 | Tracy Brook | Australia | NQ | 23 | 21 | NQ |
22 | Lily Lyoonjung Lee | Korea Południowa | NQ | 20 | 25 | NQ |
23 | Louisa Danskin | Wielka Brytania | NQ | 19 | 27 | NQ |
24 | Anisette Torp-Lind | Dania | NQ | 27 | 22 | NQ |
25 | Jacqueline Soames | Wielka Brytania | NQ | 26 | 23 | NQ |
26 | Mari Niskanen | Finlandia | NQ | 25 | 24 | NQ |
27 | Tsvetelina Yankova | Bułgaria | NQ | 30 | 26 | NQ |
28 | Diana Marcos | Meksyk | NQ | 28 | 28 | NQ |
WD | Charuda Upatham | Tajlandia | DNF | 29 | 29 | DNF |
WD | Sandy Suy | Belgia | DNF | 18 | DNF |
Pary sportowe
Poz. | Zawodnicy | Reprezentacja | Punkty[3] | SP | FS |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jekatierina Gordiejewa / Siergiej Grińkow | ZSRR | 1,5 | 1 | 1 |
2 | Cindy Landry / Lyndon Johnston | Kanada | 3,0 | 2 | 2 |
3 | Jelena Bieczkie / Dienis Pietrow | ZSRR | 5,0 | 4 | 3 |
4 | Peggy Schwarz / Alexander König | NRD | 6,5 | 3 | 5 |
5 | Kristi Yamaguchi / Rudy Galindo | Stany Zjednoczone | 7,0 | 6 | 4 |
6 | Jelena Kwitczenko / Raszid Kadirkjew | ZSRR | 9,5 | 5 | 7 |
7 | Isabelle Brasseur / Lloyd Eisler | Kanada | 10,0 | 8 | 6 |
8 | Natalie Seybold / Wayne Seybold | Stany Zjednoczone | 11,0 | 6 | 8 |
9 | Anuschka Gläser / Stefan Pfrengle | Niemcy Zachodnie | 13,5 | 9 | 9 |
10 | Danielle Carr / Stephen Carr | Australia | 15,0 | 10 | 10 |
11 | Cheryl Peake / Andrew Naylor | Wielka Brytania | 16,5 | 11 | 11 |
Pary taneczne
Poz. | Zawodnicy | Reprezentacja | Punkty[4] | CD | OD | FD |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marina Klimowa / Siergiej Ponomarienko | ZSRR | 2,0 | 1 | 1 | 1 |
2 | Majia Usowa / Aleksandr Żulin | ZSRR | 4,0 | 2 | 2 | 2 |
3 | Isabelle Duchesnay / Paul Duchesnay | Francja | 7,2 | 3 | 5 | 3 |
4 | Klára Engi / Attila Tóth | Węgry | 7,4 | 4 | 3 | 4 |
5 | Susie Wynne / Joseph Druar | Stany Zjednoczone | 9,4 | 5 | 4 | 5 |
6 | Łarisa Fiedorinowa / Jewgienij Płatow | ZSRR | 12,0 | 6 | 6 | 6 |
7 | Stefania Calegari / Pasquale Camerlengo | Włochy | 14,0 | 7 | 7 | 7 |
8 | Karyn Garossino / Rod Garossino | Kanada | 16,0 | 8 | 8 | 8 |
9 | Sharon Jones / Paul Askham | Wielka Brytania | 18,0 | 9 | 9 | 9 |
10 | Andrea Juklova / Martin Šimeček | Czechosłowacja | 20,4 | 11 | 10 | 10 |
11 | Michelle McDonald / Mark Mitchell | Kanada | 22,8 | 13 | 11 | 11 |
12 | Dominique Yvon / Frédéric Palluel | Francja | 24,0 | 12 | 12 | 12 |
13 | Susanna Rahkamo / Petri Kokko | Finlandia | 26,8 | 15 | 13 | 13 |
14 | Andrea Weppelmann / Hendryk Schamberger | Niemcy Zachodnie | 28,0 | 14 | 14 | 14 |
15 | Anna Croci / Luca Mantovani | Włochy | 30,8 | 17 | 15 | 15 |
16 | Małgorzata Grajcar / Andrzej Dostatni | Polska | 32,0 | 16 | 16 | 16 |
17 | Krisztina Kerekes / Csaba Szentpéteri | Węgry | 34,4 | 18 | 17 | 17 |
18 | Diane Gerencser / Bernard Columberg | Szwajcaria | 36,4 | 19 | 19 | 19 |
19 | Kaoru Takino / Kenji Takino | Japonia | 38,4 | 20 | 19 | 19 |
Nie awansowali do tańca dowolnego | ||||||
20 | Monica MacDonald / Duncan Smart | Australia | NQ | 22 | 21 | NQ |
21 | Ursula Holik / Herbert Holik | Austria | NQ | 23 | 22 | NQ |
22 | Park Kyung-sook / Han Seung-jong | Korea Południowa | NQ | 24 | 23 | NQ |
23 | Petya Gavazova / Nikołaj Tonev | Bułgaria | NQ | 25 | 24 | NQ |
WD | April Sargent / Russ Witherby | Stany Zjednoczone | DNF | 10 | DNF |
Przypisy
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 1989 - Men - Result. eskatefans.com. [dostęp 2018-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-07)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 1989 - Ladies - Result. eskatefans.com. [dostęp 2018-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-24)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 1989 - Pairs - Result. eskatefans.com. [dostęp 2018-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-11)]. (ang.).
- ↑ ISU World Figure Skating Championships 1989 - Ice dance - Result. eskatefans.com. [dostęp 2018-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-08)]. (ang.).
- p
- d
- e
|