Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1978
Igrzyska Wspólnoty Narodów 1978 Edmonton | |||
| |||
Miejsce | Commonwealth Stadium | ||
---|---|---|---|
Data | 6–12 sierpnia 1978 | ||
Liczba konkurencji | 38 | ||
Liczba zawodników | 520 |
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1978 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na Commonwealth Stadium w Edmonton w Kanadzie.
Rozegrano 23 konkurencje męskie i 15 kobiecych. Po raz pierwszy kobiety rywalizowały w biegu na 3000 metrów. Zawody w chodzie mężczyzn rozegrano na dystansie 30 kilometrów, a nie, jak poprzednio, 20 mil.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Don Quarrie | 10,03w | Allan Wells | 10,07w | Hasely Crawford | 10,09w |
Bieg na 200 m | Allan Wells | 20,12w | James Gilkes | 20,18w | Colin Bradford | 20,43w |
Bieg na 400 m | Rick Mitchell | 46,34 | Joseph Coombs | 46,54 | Glenn Bogue | 46,63 |
Bieg na 800 m | Mike Boit | 1:46,39 | Seymour Newman | 1:47,30 | Peter Lemashon | 1:47,57 |
Bieg na 1500 m | David Moorcroft | 3:35,48 | Filbert Bayi | 3:35,59 | John Robson | 3:35,60 |
Bieg na 5000 m | Henry Rono | 13:24,04 | Michael Musyoki | 13:29,92 | Brendan Foster | 13:31,35 |
Bieg na 10 000 m | Brendan Foster | 28:13,65 | Michael Musyoki | 28:19,14 | Mike McLeod | 28:34,30 |
Maraton | Gidamis Shahanga | 2:15:40 | Jerome Drayton | 2:16:14 | Paul Bannon | 2:16:52 |
Bieg na 110 m przez płotki | Berwyn Price | 13,70w | Max Binnington | 13,73w | Warren Parr | 13,73w |
Bieg na 400 m przez płotki | Daniel Kimaiyo | 49,48 | Garry Brown | 50,04 | Alan Pascoe | 50,09 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Henry Rono | 8:26,54 | James Munyala | 8:32,21 | Kip Rono | 8:34,07 |
Sztafeta 4 × 100 m | Szkocja Allan Wells David Jenkins Cameron Sharp Drew McMaster | 39,24 | Trynidad i Tobago Edwin Noel Hasely Crawford Christopher Brathwaite Ephraim Serrette | 39,29 | Jamajka Errol Quarrie Colin Bradford Oliver Heywood Floyd Brown | 39,33 |
Sztafeta 4 × 400 m | Kenia Washington Njiri Daniel Kimaiyo Bill Koskei Joel Ngetich | 3:03,54 | Jamajka Clive Barriffe Bert Cameron Colin Bradford Floyd Brown Seymour Newman[a] | 3:04,00 | Australia John Higham Chum Darvall Garry Brown Rick Mitchell | 3:04,23 |
Chód na 30 km | Olly Flynn | 2:22:04 | Willi Sawall | 2:22:59 | Tim Erickson | 2:26:34 |
Skok wzwyż | Claude Ferragne | 2,20 | Greg Joy | 2,18 | Dean Bauck Brian Burgess | 2,15 |
Skok o tyczce | Bruce Simpson | 5,10 | Don Baird | 5,10 | Brian Hooper | 5,00 |
Skok w dal | Roy Mitchell | 8,06w | Chris Commons | 8,04w | Suresh Babu | 7,94w |
Trójskok | Keith Connor | 17,21w | Ian Campbell | 16,93w | Aston Moore | 16,59 |
Pchnięcie kulą | Geoff Capes | 19,77 | Bruno Pauletto | 19,33 | Bishop Dolegiewicz | 18,45 |
Rzut dyskiem | Borys Chambul | 59,70 | Bradley Cooper | 57,30 | Robert Gray | 55,48 |
Rzut młotem | Peter Farmer | 71,10 | Scott Neilson | 69,92 | Chris Black | 68,14 |
Rzut oszczepem | Phil Olsen | 84,00 | Mike O’Rourke | 83,18 | Peter Yates | 78,58 |
Dziesięciobój | Daley Thompson | 8467 pkt | Peter Hadfield | 7623 pkt | Alan Drayton | 7484 pkt |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Sonia Lannaman | 11,27w | Raelene Boyle | 11,35w | Denise Boyd | 11,37w |
Bieg na 200 m | Denise Boyd | 22,82w | Sonia Lannaman | 22,89w | Colleen Beazley | 22,93w |
Bieg na 400 m | Donna Hartley | 51,69 | Verona Elder | 52,94 | Bethanie Nail | 53,06 |
Bieg na 800 m | Judy Peckham | 2:02,82 | Tekla Chemabwai | 2:02,87 | Jane Colebrook | 2:03,10 |
Bieg na 1500 m | Mary Stewart | 4:06,34 | Christine Benning | 4:07,53 | Penny Werthner | 4:08,14 |
Bieg na 3000 m | Paula Fudge | 9:12,95 | Heather Thomson | 9:20,69 | Ann Ford | 9:24,05 |
Bieg na 100 m przez płotki | Lorna Boothe | 12,98w | Shirley Strong | 13,08w | Sharon Colyear | 13,17w |
Sztafeta 4 × 100 m | Anglia Beverley Goddard Kathy Smallwood Sharon Colyear Sonia Lannaman | 43,70 | Kanada Angela Bailey Margaret Howe Marjorie Bailey Patty Loverock | 44,26 | Australia Colleen Beazley Denise Boyd Lyn Jacenko Roxanne Gelle | 44,78 |
Sztafeta 4 × 400 m | Anglia Ruth Kennedy Joslyn Hoyte Verona Elder Donna Hartley | 3:27,19 | Australia Bethanie Nail Denise Boyd Maxine Corcoran Judy Peckham | 3:28,65 | Kanada Anne Mackie-Morelli Debbie Campbell Margaret Stride Rachelle Campbell | 3:35,83 |
Skok wzwyż | Katrina Gibbs | 1,93 | Debbie Brill | 1,90 | Julie White | 1,83 |
Skok w dal | Sue Reeve | 6,59 | Erica Hooker | 6,58 | June Griffith | 6,52 |
Pchnięcie kulą | Gael Mulhall | 17,31 | Carmen Ionesco | 16,45 | Judy Oakes | 16,14 |
Rzut dyskiem | Carmen Ionesco | 62,16 | Gael Mulhall | 57,60 | Lucette Moreau | 55,64 |
Rzut oszczepem | Tessa Sanderson | 61,34 | Alison Hayward | 54,52 | Laurie Kern | 53,60 |
Pięciobój | Diane Jones-Konihowski | 4768 pkt | Sue Mapstone | 4222 pkt | Yvette Wray | 4211 pkt |
Tabela medalowa
Poz. | Państwo | Łącznie | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Anglia | 16 | 5 | 12 | 33 |
2. | Australia | 6 | 11 | 7 | 24 |
3. | Kanada | 6 | 8 | 10 | 24 |
4. | Kenia | 5 | 4 | 2 | 11 |
5. | Szkocja | 2 | 1 | 3 | 6 |
6. | Jamajka | 1 | 2 | 2 | 5 |
7. | Tanzania | 1 | 1 | 0 | 2 |
8. | Walia | 1 | 0 | 0 | 1 |
9. | Trynidad i Tobago | 0 | 2 | 1 | 3 |
10. | Nowa Zelandia | 0 | 2 | 0 | 2 |
11. | Gujana | 0 | 1 | 1 | 2 |
12. | Bahamy | 0 | 1 | 0 | 1 |
13. | Indie | 0 | 0 | 1 | 1 |
Uwagi
- ↑ Biegł w eliminacjach.
Bibliografia
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Men) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-14] (ang.).
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Women) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-14] (ang.).
- p
- d
- e