Maastohiihdon maailmancup 2022–2023
Maastohiihdon maailmancup 2022–2023 | ||
Laji | Miehet | Naiset |
Voittaja | ||
Kokonaiscup | Johannes Høsflot Klæbo | Tiril Udnes Weng |
Sprintticup | Johannes Høsflot Klæbo | Maja Dahlqvist |
Normaalimatkojen cup | Pål Golberg | Kerttu Niskanen |
Maiden välinen cup | Norja | Norja |
Kilpailut | ||
Kilpailupaikat | 15 | 15 |
Henkilökohtaiset kilpailut | 30 | 30 |
Viestit | 3 | 3 |
← 2021–2022 2023–2024 → |
Maastohiihdon maailmancup 2022–2023 oli historian 42. virallinen maailmancup-kausi. Kausi alkoi 25. marraskuuta 2022 Suomen Rukalla ja päättyi 26. maaliskuuta 2023 Suomen Lahdessa.
Kilpailukalenteri
- Lähde: FIS[1]
Miehet
Naiset
# | Kilpailu | Päivämäärä | Paikka | Matka | Voittaja | Toinen | Kolmas | Keltainen liivi | Lähde | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 25. marraskuuta 2022 | Ruka | Sprintti (p) | Emma Ribom | Johanna Hagström | Tiril Udnes Weng | Emma Ribom | Tulokset | |
2 | 2 | 26. marraskuuta 2022 | 10 km (p) | Ebba Andersson | Frida Karlsson | Katharina Hennig | Tiril Udnes Weng | Tulokset | ||
3 | 3 | 27. marraskuuta 2022 | 20 km (v) takaa-ajo | Frida Karlsson | Ebba Andersson | Tiril Udnes Weng | Frida Karlsson | Tulokset | ||
4 | 4 | 2. joulukuuta 2022 | Lillehammer | 10 km (v) | Jessie Diggins | Katharina Hennig | Heidi Weng | Tiril Udnes Weng | Tulokset | |
5 | 5 | 3. joulukuuta 2022 | Sprintti (v) | Emma Ribom | Maja Dahlqvist | Tiril Udnes Weng | Tulokset | |||
6 | 6 | 4. joulukuuta 2022 | 20 km (p) yhteislähtö | Frida Karlsson | Tiril Udnes Weng | Ebba Andersson | Tulokset | |||
6 | 6 | 9. joulukuuta 2022 | Beitostølen | Sprintti (p) | Nadine Fähndrich | Lotta Udnes Weng | Johanna Matintalo | Tulokset | ||
7 | 7 | 10. joulukuuta 2022 | 10 km (p) | Kerttu Niskanen | Anne Kjersti Kalvå | Frida Karlsson | Tulokset | |||
8 | 8 | 17. joulukuuta 2022 | Davos | Sprintti (v) | Nadine Fähndrich | Jessie Diggins | Johanna Hagström | Tulokset | ||
9 | 9 | 18. joulukuuta 2022 | 20 km (v) | Jessie Diggins | Ingvild Flugstad Østberg | Rosie Brennan | Tulokset | |||
10 | 31. joulukuuta 2022 | Val Müstair | Sprintti (v) | Nadine Fähndrich | Maja Dahlqvist | Lotta Udnes Weng | Tiril Udnes Weng | Tulokset | ||
11 | 1. tammikuuta 2023 | 10 km (p) takaa-ajo | Tiril Udnes Weng | Kerttu Niskanen | Frida Karlsson | Tulokset | ||||
12 | 3. tammikuuta 2023 | Oberstdorf | 10 km (p) | Frida Karlsson | Krista Pärmäkoski | Anne Kjersti Kalvå | Tulokset | |||
13 | 4. tammikuuta 2023 | 20 km (v) takaa-ajo | Frida Karlsson | Krista Pärmäkoski | Tiril Udnes Weng | Tulokset | ||||
14 | 6. tammikuuta 2023 | Val di Fiemme | sprintti (p) | Lotta Udnes Weng | Tiril Udnes Weng | Mathilde Myhrvold | Tulokset | |||
15 | 7. tammikuuta 2023 | 15 km (p) yhteislähtö | Katharina Hennig | Frida Karlsson | Kerttu Niskanen | Tulokset | ||||
16 | 8. tammikuuta 2023 | 9 km (v) yhteislähtö | Delphine Claudel | Heidi Weng | Sophia Laukli | Tulokset | ||||
10 | 17. Tour de Ski (31. joulukuuta 2022 – 8. tammikuuta 2023) | Frida Karlsson | Kerttu Niskanen | Tiril Udnes Weng | Tulokset | |||||
11 | 17 | 21. tammikuuta 2023 | Livigno | sprintti (v) | Jonna Sundling | Maja Dahlqvist | Emma Ribom | Tiril Udnes Weng | Tulokset | |
12 | 18 | 27. tammikuuta 2023 | Les Rousses | 10 km (v) | Ebba Andersson | Delphine Claudel | Jessie Diggins | Tulokset | ||
13 | 19 | 28. tammikuuta 2023 | sprintti (p) | Kristine Stavås Skistad | Emma Ribom | Maja Dahlqvist | Tulokset | |||
14 | 20 | 29. tammikuuta 2023 | 20 km (p) yhteislähtö | Ebba Andersson | Kerttu Niskanen | Astrid Øyre Slind | Tulokset | |||
15 | 21 | 3. helmikuuta 2023 | Toblach | Sprintti (v) | Jonna Sundling | Maja Dahlqvist | Jessie Diggins | Tulokset | ||
16 | 22 | 4. helmikuuta 2023 | 10 km (v) | Ebba Andersson | Jessie Diggins | Ingvild Flugstad Østberg | Tulokset | |||
Hiihdon maailmanmestaruuskilpailut 2023 (21. helmikuuta – 5. maaliskuuta) | ||||||||||
17 | 23 | 12. maaliskuuta 2023 | Oslo | 50 km (v) | Ragnhild Haga | Astrid Øyre Slind | Jessie Diggins | Tiril Udnes Weng | Tulokset | |
18 | 24 | 14. maaliskuuta 2023 | Drammen | Sprintti (p) | Kristine Stavås Skistad | Jonna Sundling | Tiril Udnes Weng | Tulokset | ||
19 | 25 | 17. maaliskuuta 2023 | Falun | 10 km (p) | Kerttu Niskanen | Katharina Hennig | Anne Kjersti Kalvå | Tulokset | ||
20 | 26 | 18. maaliskuuta 2023 | sprintti (v) | Kristine Stavås Skistad | Jonna Sundling | Maja Dahlqvist | Tulokset | |||
21 | 27 | 21. maaliskuuta 2023 | Tallinna | sprintti (v) | Kristine Stavås Skistad | Jonna Sundling | Nadine Fähndrich | Tulokset | ||
22 | 28 | 25. maaliskuuta 2023 | Lahti | sprintti (p) | Kristine Stavås Skistad | Jonna Sundling | Tiril Udnes Weng | Tulokset | ||
23 | 29 | 26. maaliskuuta 2023 | 20 km (p) yhteislähtö | Anne Kjersti Kalvå | Jonna Sundling | Katharina Hennig | Tulokset |
Viestit
Miehet
# | Päivämäärä | Paikka | Matka | Voittaja | Toinen | Kolmas | Lähde |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 22. tammikuuta 2023 | Livigno | parisprintti (v) | Ranska I Renaud Jay Richard Jouve | Italia I Francesco de Fabiani Federico Pellegrino | Sveitsi I Janik Riebli Valerio Grond | Tulokset |
2 | 5. helmikuuta 2023 | Toblach | 4 × 7,5 km (p+v) | Italia I Dietmar Nöckler Francesco de Fabiani Simone Dapra Federico Pellegrino | Ruotsi Eric Rosjoe Calle Halfvarsson Johan Häggström Edvin Anger | Norja I Sjur Røthe Didrik Tønseth Simen Hegstad Krüger Harald Østberg Amundsen | Tulokset |
3 | 24. maaliskuuta 2023 | Lahti | parisprintti (v) | Norja I Erik Valnes Johannes Høsflot Klæbo | Italia I Francesco de Fabiani Federico Pellegrino | Norja II Harald Østberg Amundsen Sindre Bjørnestad Skar | Tulokset |
Naiset
# | Päivämäärä | Paikka | Matka | Voittaja | Toinen | Kolmas | Lähde |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 22. tammikuuta 2023 | Livigno | parisprintti (v) | Ruotsi II Linn Svahn Maja Dahlqvist | Ruotsi I Emma Ribom Jonna Sundling | Yhdysvallat Rosie Brennan Julia Kern | Tulokset |
2 | 5. helmikuuta 2023 | Toblach | 4 × 7,5 km (p+v) | Norja I Heidi Weng Anne Kjersti Kalvå Ingvild Flugstad Østberg Silje Theodorsen | Ruotsi I Emma Ribom Ebba Andersson Moa Ilar Jonna Sundling | Yhdysvallat I Hailey Swirbul Rosie Brennan Jessie Diggins Julia Kern | Tulokset |
3 | 24. maaliskuuta 2023 | Lahti | parisprintti (v) | Ruotsi I Emma Ribom Jonna Sundling | Norja I Julie Myhre Anne Kjersti Kalvå | Saksa I Laura Gimmler Coletta Rydzek | Tulokset |
Sekajoukkue
# | Päivämäärä | Paikka | Matka | Voittaja | Toinen | Kolmas | Lähde |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 11. joulukuuta 2022 | Beitostølen | 4 × 5 km (p+v) | Norja II Lotta Udnes Weng Mikael Gunnulfsen Silje Theodorsen Simen Hegstad Krüger | Norja I Anne Kjersti Kalvå Martin Løwstrøm Nyenget Heidi Weng Emil Iversen | Ruotsi I Maja Dahlqvist William Poromaa Frida Karlsson Calle Halfvarsson | Tulokset |
2 | 19. maaliskuuta 2023 | Falun | 4 × 5 km (p+v) | Ruotsi I Calle Halfvarsson Moa Ilar Edvin Anger Jonna Sundling | Norja I Martin Løwstrøm Nyenget Heidi Weng Simen Hegstad Krüger Anne Kjersti Kalvå | Saksa I Albert Kuchler Katharina Hennig Anian Sossau Victoria Carl | Tulokset |
Maailmancupin pisteet
Miehet
Lähde: FIS[2]
Kokonaiskilpailu
| Normaalimatkat
| Sprintti
|
Naiset
Lähde: FIS[3]
Kokonaiskilpailu
| Normaalimatkat
| Sprintti
|
Lähteet
81–82 | 82–83 | 83–84 | 84–85 | 85–86 | 86–87 | 87–88 | 88–89 | 89–90 | 90–91 | 91–92 | 92–93 | 93–94 | 94–95 | 95–96 | 96–97 | 97–98 | 98–99 | 99–00 | 00–01 | 01–02 | 02–03 | 03–04 | 04–05 | 05–06 | 06–07 | 07–08 | 08–09 | 09–10 | 10–11 | 11–12 | 12–13 | 13–14 | 14–15 | 15–16 | 16–17 | 17–18 | 18–19 | 19–20 | 20–21 | 21–22 | 22–23 | 23–24
|