1999–2000 FIBA Korać Cup
Sports season
1999–2000 FIBA Korać Cup | |
---|---|
League | FIBA Korać Cup |
Sport | Basketball |
Finals | |
Champions | Limoges CSP |
Runners-up | Unicaja |
FIBA Korać Cup seasons | |
The 1999–2000 FIBA Korać Cup was the 29th edition of FIBA's Korać Cup basketball competition. The French Limoges CSP defeated the Spanish Unicaja in the final. This was Limoges' third time winning the title following victories in 1982 and 1983.
Teams
- Notes
- ^ Note RS: Champions of the league of Republika Srpska.
First Round
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
IRB | 189–155 | London Leopards | 111–75 | 78–80 |
Bayer 04 Leverkusen | 198–135 | Racing Club | 109–65 | 89–70 |
Äänekosken Huima | 184–173 | Ratiopharm Ulm | 100–87 | 84–86 |
Piloset Turku | 177–166 | Azoty Unia Tarnów | 92–86 | 85–80 |
Grodno 93 | 147–144 | Lahti | 73–63 | 74–81 |
Gomel' Wildcats | 137–188 | CSKA Kyiv | 67–73 | 70–115 |
Azot Rustavi | 146–190 | Kyiv | 74–100 | 72–90 |
Rogla Atras | 122–157 | Inter Slovnaft | 58–70 | 64–87 |
Atomerömü | 150–156 | Slovan | 85–86 | 65–70 |
Goldene Seiten Kapfenberg | 127–130 | Zrinjevac | 69–67 | 58–63 |
Sparta Praha | 141–137 | Arkadia Traiskirchen | 63–70 | 78–67 |
Stahlbau Oberwart Gunners | 115–127 | Brother Gent | 58–66 | 57–61 |
Etzella | 112–204 | Sunair Ostende | 63–99 | 49–105 |
Sparta Bertrange | 105–180 | Telindus Racing Antwerpen | 57–95 | 48–85 |
Queluz | 139–164 | Telindus Union Mons Hainaut | 79–89 | 60–75 |
Ovarense Aerosoles | 156–129 | SG Braunschweig | 94–55 | 62–74 |
Den Helder | 121–152 | CAB Madeira | 68–80 | 53–72 |
Vacallo Win | 164–134 | Donar Groningen | 86–73 | 78–61 |
Lugano Snakes | 155–147 | Seixal FC | 83–71 | 72–76 |
Fribourg Olympic | 143–159 | Apollon Limassol | 81–88 | 62–71 |
Panathinaikos Limassol | 140–180 | Herzogtel Trier | 65–63 | 75–97 |
AEL Limassol | 137–205 | Maccabi Ramat Gan | 66–102 | 71–103 |
Keravnos Keo | 124–133 | Maccabi Haifa | 67–67 | 57–66 |
Atlassib Sibiu | 114–181 | Hapoel Galil Elyon | 61–74 | 53–107 |
Nikol Fert | 179–167 | Zagorje | 82–87 | 97–80 |
Feal Široki | 155–157 | Loka Kava | 75–67 | 80–91 |
Brotnjo | 134–133 | Benston Zagreb | 67–59 | 67–74 |
Sloboda Dita | 113–124 | Zagreb | 54–60 | 59–64 |
Posušje | 107–142 | Beşiktaş | 42–63 | 65–79 |
Yambolgaz 92 | 121–135 | Pinar Karşiyaka | 62–54 | 59–81 |
Levski Sofia | 153–143 | Borac Nektar | 72–57 | 81–86 |
Second round
Top two places in each group advance to round of 32 |
Group A
| Group B
|
Group C
| Group D
|
Group E
| Group F
|
Group G
| Group H
|
Group I
| Group J
|
Group K
| Group L
|
Group M
| Group N
|
Group O
| Group P
|
|
Playoffs
Bracket
Third round
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Vacallo Win | 124–151 | Galatasaray | 58–69 | 66–82 |
Lineltex Imola | 150–168 | Casademont Girona | 72–83 | 78–85 |
Bipop Carire Reggiana | 122–135 | Unicaja | 67–74 | 55–61 |
Pepsi Rimini | 139–127 | Maccabi Haifa | 81–61 | 58–66 |
Hapoel Galil Elyon | 153–142 | Alita | 88–61 | 65–81 |
Lokomotiv Mineralnye Vody | 131–155 | Aeroporti di Roma Virtus | 72–69 | 59–86 |
Maroussi | 164–155 | Magic M7 | 89–74 | 75–81 |
Pogoń Ruda Śląska | 170–159 | Maccabi Ramat Gan | 100–68 | 70–91 |
Telindus Racing Antwerpen | 140–135 | Šiauliai | 69–66 | 71–69 |
UNICS | 133–179 | Limoges CSP | 64–86 | 69–93 |
Lugano | 127–143 | Anwil Włocławek | 60–71 | 67–72 |
CSKA Kyiv | 147–141 | Nancy | 74–73 | 73–68 |
Near East | 136–146 | Nikas Peristeri | 73–80 | 63–66 |
Türk Telekom | 143–138 | Pinar Karşıyaka | 78–72 | 65–66 |
Apollon Limassol | 135–205 | Adecco Estudiantes | 56–91 | 79–114 |
Sunair Oostende | 146–152 | Aris | 75–65 | 71–87 |
Top 16
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Galatasaray | 135–150 | Unicaja | 67–64 | 68–86 |
Casademont Girona | 146–137 | Pepsi Rimini | 67–65 | 79–72 |
Hapoel Galil Elyon | 134–144 | Maroussi | 80–77 | 54–70 |
Aeroporti di Roma Virtus | 143–139 | Pogoń Ruda Śląska | 66–64 | 77–75 |
Telindus Racing Antwerpen | 127–140 | Anwil Włocławek | 71–65 | 56–75 |
Limoges CSP | 186–144 | CSKA Kyiv | 86–73 | 100–71 |
Nikas Peristeri | 146–164 | Adecco Estudiantes | 75–85 | 71–79 |
Türk Telekom | 155–121 | Aris | 82–59 | 73–62 |
Quarter finals
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Unicaja | 140–118 | Maroussi | 77–58 | 63–60 |
Casademont Girona | 139–133 | Aeroporti di Roma Virtus | 61–67 | 78–66 |
Anwil Włocławek | 129–153 | Adecco Estudiantes | 74–69 | 55–84 |
Limoges CSP | 138–132 | Türk Telekom | 71–57 | 67–75 |
Semi finals
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Unicaja | 132–125 | Adecco Estudiantes | 85–72 | 47–53 |
Casademont Girona | 134–146 | Limoges CSP | 77–77 | 57–69 |
Finals
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Limoges CSP | 131–118 | Unicaja | 80–58 | 51–60 |
1999–00 FIBA Korać Cup Champions |
---|
Limoges CSP 3rd title |
See also
References
External links
- 1999–2000 FIBA Korać Cup @ linguasport.com