Campionat d'Europa d'atletisme de 1974
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme |
---|---|
Organitzador | Associació Europea d'Atletisme |
Nombre de participants | 747 |
Localització i Dates | |
Localització | estadi Olímpic de Roma (Roma) 41° 56′ 02″ N, 12° 27′ 17″ E / 41.9339°N,12.4547°E / 41.9339; 12.4547 |
Estat | Itàlia |
Interval de temps | 2 setembre 1974 – 8 setembre 1974 |
Número d'edició | 11 (1974) |
Competició | |
Resultat | Ian Thompson |
100 metres tanques femení | Annelie Ehrhardt |
110 m tanques masculins | Guy Drut |
400 m. tanques masculins | Alan Pascoe |
Salt d'alçada masculí | Jesper Tørring |
100 metres masculí | Valeri Borzov |
100 metres femení | Irena Szewińska |
200 metres masculins | Pietro Mennea |
10.000 metres masculí | Manfred Kuschmann |
200 metres femenins | Irena Szewińska |
20 quilòmetres marxa masculins | Volodimir Golubnitxi |
50 quilòmetres marxa masculí | Christoph Höhne |
Llançament de disc femení | Faina Melnyk |
Llançament de disc masculí | Pentti Kahma |
Triple salt masculí | Víktor Sanéiev |
Llançament martell masculí | Aleksey Spiridonov |
Llançament de pes masculí | Hartmut Briesenick |
Llançament de javelina femení | Ruth Fuchs |
Llançament de javelina masculí | Hannu Siitonen |
Salt de perxa masculí | Vladimir Kishkun |
Men's decathlon | Ryszard Skowronek |
Salt d'alçada femení | Rosemarie Ackermann |
Llançament de pes femení | Nadezhda Chizhova |
Salt de llargada femení | Ilona Bruzsenyák |
Salt de llargada masculí | Valeriy Pidluzhny |
800 metres femenins | Lilyana Tomova |
3000 m. obstacles masculins | Bronisław Malinowski |
400 metres masculí | Karl Honz |
800 metres masculí | Luciano Sušanj |
1500 metres masculins | Klaus-Peter Justus |
5000 metres masculins | Brendan Foster |
1500 metres femenins | Gunhild Hoffmeister |
400 metres femenins | Riitta Salin |
3000 metres femenins | Nina Holmén |
Pentatló femení | Nadiya Tkachenko |
← 1971 1978 → |
El Campionat d'Europa d'atletisme de 1974 fou l'onzena edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 2 i 8 de setembre de 1974 a l'Estadi Olímpic de Roma (Itàlia).
Medallistes
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres | Valeri Borzov Unió Soviètica | 10.27 | Pietro Mennea Itàlia | 10.34 | Klaus-Dieter Bieler RFA | 10.35 |
200 metres | Pietro Mennea Itàlia | 20.60 | Manfred Ommer RFA | 20.76 | Hans-Jürgen Bombach RDA | 20.83 |
400 metres | Karl Honz RFA | 45.04 (EMR) | David Jenkins Regne Unit | 45.67 | Bernd Herrmann RFA | 45.78 |
800 metres | Luciano Susanj Iugoslàvia | 1:44.07 (EMR) | Steve Ovett Regne Unit | 1:45.77 | Markku Taskinen Finlàndia | 1:45.89 |
1500 metres | Klaus-Peter Justus RDA | 3:40.55 | Thomas Hansen Dinamarca | 3:40.75 | Thomas Wessinghage RFA | 3:41.10 |
5000 metres | Brendan Foster Regne Unit | 13:17.21 (EMR) | Manfred Kuschmann RDA | 13:23.93 | Lasse Virén Finlàndia | 13:24.57 |
10.000 metres | Manfred Kuschmann RDA | 28:25.75 | Tony Simmons Regne Unit | 28:25.79 | Giuseppe Cindolo Itàlia | 28:27.05 |
110 m. tanques | Guy Drut França | 13.40 (EMR) | Mirosław Wodzyński Polònia | 13.67 | Leszek Wodzyński Polònia | 13.71 |
400 m. tanques | Alan Pascoe Regne Unit | 48.82 (EMR) | Jean-Claude Nallet França | 48.94 | Yevgeniy Gavrilenko Unió Soviètica | 49.32 |
3000 m. obstacles | Bronisław Malinowski Polònia | 8:15.04 (EMR) | Anders Gärderud Suècia | 8:15.41 | Michael Karst RFA | 8:17.91 |
relleus 4x100 m. llisos | França Lucien Sainte-Rose Joseph Arame Bruno Cherrier Dominique Chauvelot | 38.69 (EMR) | Itàlia Vincenzo Guerini Norberto Oliosi Luigi Benedetti Pietro Mennea | 38.88 | RDA Manfred Kokot Michael Droese Hans-Jürgen Bombach Siegfried Schenke | 38.99 |
relleus 4x400 m. llisos | Regne Unit Glen Cohen William Hartley Alan Pascoe David Jenkins | 3:03.33 | RFA Hermann Köhler Horst-Rüdiger Schlöske Karl Honz Rolf Ziegler | 3:03.52 | Finlàndia Stig Lönnqvist Ossi Karttunen Markku Taskinen Markku Kukkoaho | 3:03.57 |
Marató | Ian Thompson Regne Unit | 2:13:19 | Eckhard Lesse RDA | 2:14:57 | Gaston Roelants Bèlgica | 2:16:30 |
20 km. marxa | Volodímir Holubnitxi Unió Soviètica | 1:29:30 | Bernd Kannenberg RFA | 1:29:38 | Roger Mills Regne Unit | 1:32:34 |
50 km. marxa | Christoph Höhne RDA | 3:59:06 | Otto Barch Unió Soviètica | 4:02:39 | Peter Selzer RDA | 4:04:28 |
Salt d'alçada | Jesper Tørring Dinamarca | 2.25 (EMR) | Kęstutis Šapka Unió Soviètica | 2.25 | Vladimír Malý Txecoslovàquia | 2.19 |
Salt amb perxa | Vladimir Kischkun Unió Soviètica | 5.35 (EMR) | Władysław Kozakiewicz Polònia | 5.35 | Yuri Isakov Unió Soviètica | 5.30 |
Salt de llargada | Valeri Pidlujni Unió Soviètica | 8.12 | Nenad Stekić Iugoslàvia | 8.05 | Yevgeni Schubin Unió Soviètica | 7.98 |
Triple salt | Víktor Sanéiev Unió Soviètica | 17.23 | Carol Corbu Romania | 16.68 | Andrzej Sontag Polònia | 16.61 |
Llançament de pes | Hartmut Briesenick RDA | 20.50 | Ralf Reichenbach RFA | 20.38 | Geoff Capes Regne Unit | 20.21 |
Llançament de disc | Pentti Kahma Finlàndia | 63.62 | Ludvík Daněk Txecoslovàquia | 62.76 | Ricky Bruch Suècia | 62.00 |
Llançament de javelina | Hannu Siitonen Finlàndia | 89.58 | Wolfgang Hanisch RDA | 85.46 | Terje Thorslund Noruega | 83.68 |
Llançament de martell | Aleksey Spiridonov Unió Soviètica | 74.20 | Jochen Sachse RDA | 74.00 | Reinhard Theimer RDA | 71.62 |
Decatló | Ryszard Skowronek Polònia | 8207 (EMR) | Yves Leroy França | 8146 | Guido Kratschmer RFA | 8132 |
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Irena Szewińska Polònia | 11.13 (EMR) | Renate Stecher RDA | 11.23 | Andrea Lynch Regne Unit | 11.28 |
200 m | Irena Szewińska Polònia | 22.51 (EMR) | Renate Stecher RDA | 22.68 | Mona-Lisa Pursiainen Finlàndia | 23.17 |
400 m | Riitta Salin Finlàndia | 50.14 (WR) | Ellen Streidt RDA | 50.69 | Rita Wilden RFA | 50.88 |
800 m | Lilyana Tomova Bulgaria | 1:58.14 (EMR) | Gunhild Hoffmeister RDA | 1:58.81 | Mariana Suman Romania | 1:59.84 |
1500 m | Gunhild Hoffmeister RDA | 4:02.25 (EMR) | Lilyana Tomova Bulgaria | 4:04.97 | Grete Andersen Noruega | 4:05.21 |
3000 m | Nina Holmén Finlàndia | 8:55.10 | Liudmila Bràguina Unió Soviètica | 8:56.09 | Joyce Smith Regne Unit | 8:57.39 |
100 m. tanques | Annelie Ehrhardt RDA | 12.66 (EMR) | Annerose Fiedler RDA | 12.89 | Teresa Nowak Polònia | 12.91 |
relleus 4×100 m llisos | RDA Doris Maletzki Renate Stecher Christina Heinich Bärbel Eckert | 42.51 (WR) | RFA Elfgard Schittenhelm Annegret Kroniger Annegret Richter Inge Helten | 42.75 | Polònia Ewa Długołęcka Danuta Jedrejek Barbara Bakulin Irena Szewińska | 43.48 |
relleus 4×400 m llisos | RDA Brigitte Rohde Waltraud Dietsch Angelika Handt Ellen Streidt | 3:25.21 (EMR) | Finlàndia Marika Eklund Mona-Lisa Pursiainen Pirjo Wilmi Riitta Salin | 3:25.70 | Unió Soviètica Inta Kļimoviča Ingrīda Barkāne Nadezhda Kolesnikova Natalya Sokolova | 3:26.10 |
Salt de llargada | Ilona Bruzsenyák Hongria | 6.65 | Eva Šuranová Txecoslovàquia | 6.65 | Pirkko Helenius Finlàndia | 6.59 |
Salt d'alçada | Rosemarie Witschas RDA | 1.95 (EMR) | Milada Karbanová Txecoslovàquia | 1.91 | Sara Simeoni Itàlia | 1.89 |
Llançament de pes | Nadezhda Chizhova Unió Soviètica | 20.78 (EMR) | Marianne Adam RDA | 20.43 | Helena Fibingerová Txecoslovàquia | 20.33 |
Llançament de disc | Faina Melnyk Unió Soviètica | 69.00 (EMR) | Argentina Menis Romania | 64.62 | Gabriele Hinzmann RDA | 62.50 |
Llançament de javelina | Ruth Fuchs RDA | 67.22 (WR) | Jacqueline Todten RDA | 62.10 | Nataša Urbančič Iugoslàvia | 61.66 |
Pentatló | Nadezhda Tkachenko Unió Soviètica | 4776 | Burglinde Pollak RDA | 4678 | Zoya Spasovkhodskaya Unió Soviètica | 4550 |
Medaller
Seu
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | East Germany | 10 | 12 | 5 | 27 |
2 | Soviet Union | 9 | 3 | 5 | 17 |
3 | Great Britain | 4 | 3 | 4 | 11 |
4 | Poland | 4 | 2 | 4 | 10 |
5 | Finland | 4 | 1 | 5 | 10 |
6 | France | 2 | 2 | 0 | 4 |
7 | West Germany | 1 | 5 | 6 | 12 |
8 | Italy | 1 | 2 | 2 | 5 |
9 | Yugoslavia | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | Bulgaria | 1 | 1 | 0 | 2 |
Denmark | 1 | 1 | 0 | 2 | |
12 | Hungary | 1 | 0 | 0 | 1 |
13 | Czechoslovakia | 0 | 3 | 2 | 5 |
14 | Romania | 0 | 2 | 1 | 3 |
15 | Sweden | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Norway | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Belgium | 0 | 0 | 1 | 1 |
17 | Total | 39 | 39 | 39 | 117 |
Participation
According to an unofficial count, 747 athletes from 29 countries participated in the event, two athletes more than the official number of 745 as published.[1]
|
|
|
Enllaços externs
- (castellà) Medallistes per prova Arxivat 2020-10-26 a Wayback Machine.
- (anglès) gbrathletics.com (homes)
- (anglès) gbrathletics.com (dones)
Referències
- ↑ European Athletics Championships Zürich 2014 - STATISTICS HANDBOOK, European Athletics Association, p. 4, <http://www.european-athletics.org/mm/Document/EventsMeetings/General/01/27/31/44/StatisticsHandbookZ%C3%BCrich2014_Neutral.pdf>. Consulta: 13 agost 2014